Vladimir Kristijan i Vlada razišli se oko kriterija kreditiranja

Autor: Ana Blašković , 12. ožujak 2015. u 16:01
Vladimir Kristijan, čelnik HBOR-a na odlasku/Igor Kralj/PIXSELL

Naprasni odlazak bila bi još jedna u nizu promašenih kadroviranja Milanovićeve Vlade da nije riječ o stručnjaku i da tajming nije uoči izbora.

Iz vruće fotelje Hrvatske banke za obnovu i razvitak (HBOR) nakon svega devet mjeseci odlazi Vladimir Kristijan i to, čini se, u Hrvatsku poštansku banku.

Unatoč medijskim špekulacijama da su u Vladi iznimno nezadovoljni njegovim radom te da mu prijeti smjena, Kristijan odlazi na vlastiti zahtjev o čemu je obavijestio Nadzorni odbor na sjednici u ponedjeljak, doznaje Poslovni dnevnik. Politika mu zamjera 40-postotni pad kreditne aktivnosti, a nedavno je navodno i ministar Branko Grčić, ujedno i član Nadzornog odbora, poslao cirkularno pismo upravi zatraživši objašnjenja o kreditnim odlukama.

 

700milijuna

kuna povećana su nova odobrenja kad je Kristijan preuzeo HBOR

Naprasni odlazak Vladimira Kristijana bila bi još jedna u nizu promašenih kadroviranja Milanovićeve Vlade, da nije riječ o stručnjaku i da tajmnig nije sumnjivih nekoliko mjeseci uoči parlamentarnih izbora. Naši dobro obaviješteni sugovornici kažu da se Kristijan s Vladom razišao po pitanju strateškog koncepta rada HBOR-a, posebno načina i kriterijima odobravanja kredita. Dok mu političari zamjeraju konzervativnost i da se 'kao poslovni bankar nije snašao u razvojnoj banci', sam Kristijan opetovano je naglašavao da će zajmove odobravati "isključivo razumno i bez političkog utjecaja". O promjeni na čelu razvojne banke zasad se službeno ne želi očitovati ni Vlada, kao ni Kristijan.

Premda je nesumnjivo da se u 2014. dogodio pad kreditne aktivnosti, činjenica je da je Kristijan preuzeo HBOR početkom lipnja i to nakon što su afere Šegon, Linić, Digitel mjesecima punile novinske stupce i praktički paralizirale rad razvojne banke. Također, s krajem 2013. obustavljeni su posebni kreditni programi gospodarstvu A, A+ i program razvoja gospodarske aktivnosti koji su godišnje generirali oko 1,3 milijarde kuna volumena kredita.

Usporedbe radi, nova odobrenja u prvih šest mjeseci 2014. iznosila su 1,4 milijarde kuna, a pod novom Upravom u drugoj polovici godine odobreno je 2,1 milijardu kuna, dok je izravno kreditiranje povećano 13 posto u usporedbi s krajem 2013. Neslužbeno se nagađa da bi Vlada mogla na čelo razvojne banke imenovati Martinu Jus, sadašnju članicu Uprave koja je u banku došla iz Hamaga, a slovi kao bliska suradnica ministra Gordana Marasa. Osim nje, u vodstvu banke bi trebao ostati i drugi član Uprave Goran Filipić. 

Komentari (3)
Pogledajte sve

” sam Kristijan opetovano je naglašavao da će zajmove odobravati “isključivo razumno i bez političkog utjecaja”. – vrlo znakovito, znači od sada će moći po Jus-u

Jus je pravi izbor za ovaj trenutak, dok se ne promijeni vlast.
Da se odobri tih nekoliko očito spornih kredita koje nitko razuman ne bi htio potpisati. Izgleda da je VK otišao i mirno će spavati, a o Jus ćemo čitati za par godina kao o Protegi, bar sudeći po onome što se priča po gradu…

Martina Jus? A zasto ne Milanka Opacic? Jednako nemaju pojma o bankama, korporativnim financijama, vodjenju iole vece organizacije. Prvo spomenuta dama ima mocne prijatelje i visak ambicije kojim ocito kompenzira manjak iq i znanja.

New Report

Close