Vijeće za zaštitu tržišnog natjecanja na čelu s predsjednikom Mladenom Cerovcem razmatra kako će po uzoru na mađarske kolege unaprijediti svoje istražne aktivnosti na otkrivanju kartela. U tu svrhu, naime, potrebno je kreirati pravnu podlogu za novi instrument, što znači donošenje ili posebnog zakona ili tek nekog zasebnog propisa. Njime će se izgleda i u Hrvatskoj omogućiti novčane nagrade kroz sustav stimulacije poduzetnika koji Agenciji pruže pomoć u prikupljanju izravnih dokaza o kršenju propisa o zaštiti tržišnog natjecanja.
Pokajnički program za sudionike kartela predviđen Zakonom o zaštiti tržišnog natjecanja do sada nije dao rezultat, navode u novom mjesečnom biltenu Agencije za zaštitu tržišnog natjecanja, i stoga Vijeće razmišlja o donošenju propisa kojim bi se regulirao institut “zviždača” po uzoru na veoma učinkovit model kakav postoji u Mađarskoj.
Riječ je o programu kojim se novčanom nagradom žele privući fizičke osobe, u pravilu su to zaposlenici ili bivši zaposlenici poduzetnika, da agenciji prijave zabranjena ponašanja i daju joj što konkretnije dokaze o tome ili upute agenciju gdje bi se ti dokazi mogli pronaći.
Prema mađarskom modelu, ta osoba ima položaj zaštićenog svjedoka, pa poduzetnik protiv kojeg se vodi postupak ne zna o kome se radi niti ga može ispitivati. Novčana nagrada koja se toj osobi isplaćuje iznosi do jedan posto od izrečene novčane kazne – maksimalno do iznosa 170 tisuća eura, i oslobođena je od plaćanja poreza.
Prvu godinu rada Cerovčevog Vijeća za zaštitu tržišnog natjecanja u novom sazivu obilježilo je nekoliko značajnih promjena, među kojima je i institucionalno jačanje Agencije u dijelu digitalne forenzike s čime je poevzan porast provedenih nenajavljenih pretraga. Području digitalne forenzike – ključnog načina prikupljanja dokaza u nenajavljenim pretragama, u prethodnim godinama nije se posvećivala dovoljna pozornost, a posljedica toga je bila da se nenajavljene pretrage u praksi nisu provodile.
Prepoznajući problem, ovo je Vijeće, razumijevanjem Ministarstva financija, uspjelo pribaviti najsuvremeniju digitalnu forenzičku opremu i započelo sustavno educirati svoje stručnjake u tom području. Rezultat je nekoliko provedenih nenajavljenih pretraga u 2014. godini s ciljem pribavljanja dokaza o postojanju zabranjenih sporazuma između poduzetnika. Dodatno je, u cilju daljnjeg jačanja provedbe u dijelu borbe protiv kartela kao jedne od svojih prioritetnih aktivnosti, Agencija u kolovozu 2014. podnijela prijavu za nabavu opreme za IT forenziku u okviru programa “Hercule III 2014-2020”, kojim OLAF (Europski ured za suzbijanje prijevara) državama članicama EU-a pruža tehničku podršku u zaštiti financijskih interesa Unije. Istodobno, ekipiranjem i opremanjem Agencije suvremenom digitalnom forenzičkom opremom, AZTN je u tom području stekla status vodećeg tijela za zaštitu konkurencije u ovom dijelu Europe.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.proizvodnja zviždaljki mogla bi biti najunosniji posao u Hrvatskoj
Uključite se u raspravu