Obiteljskim gospodarstvima i mladim poljoprivrednicima omogućiti kupnju poljoprivrednog zemljišta, uvjete na tržištu prilagoditi onima iz EU, sa bankama dogovoriti povoljnije kreditiranje, dokinuti nepoštenu trgovačku praksu i sustavno provoditi kontrole jer samodostatnost u proizvodnji hrane mora biti strateški nacionalni interes, naglasila je europarlamentarka Marijana Petir u Osijeku na konferenciji "Provedba zajedničke EU poljoprivredne politike u Hrvatskoj" koju je organizirala u suradnji s njemačkom Zakladom Hanns Seidel.
Da bi se optimalno koristila izdašna EU sredstava potrebna je učinkovita administracija, no zbog izostanka strateških i državničkih poteza u poljoprivredi hrvatsko selo dovedeno je na rub propasti, ocjena je Petir. Günther Felssner, potpredsjednik Bavarskog seljačkog saveza istaknuo je da su dobra organizacija tržišta, udruge proizvođača te promišljene i na budućnost orijentirane politike što se očituje u brizi za ruralna područja, dobar primjer uspješne poljoprivredne politike.
Za Felssnera je posebno važna briga za male poljoprivredne proizvođače koji su bitni radi očuvanja demografske strukture ruralnog prostora. Koordinator Europske pučke stranke za poljoprivredu u EU Parlamentu Albert Dess smatra da proizvodnju ne treba ograničavati jer će to negativno utjecati na prilagodbu globalnim promjenama zbog sve veće potražnje za hranom. Upozorio je i na poteškoće oko provedbe okolišnih mjera (greening) negodujući što greening nije ušao u prvi već u drugi stup potpora.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu