Transferne cijene dogovaraju se unutar grupe društava, a često služe za neopravdano premještaje dobiti u zemlje gdje je stopa poreza na dobit niža, pa su radi toga i učestalo predmet nadzora od poreznih uprava. Sama studija o transfernim cijenama je formalni dokument propisan Zakonom o porezu na dobit RH, OECD Smjernicama o transfernim cijenama, te internim Priručnikom o nadzoru transfernih cijena. U zadnjih godinu dana su izrazito atraktivne u međunarodnom okružju jer su predmet značajnih razgovora međunarodnih organizacija oko strukture same dokumentacije koja ih potkrepljuje, a i kontinuiranih nadzora od strane Porezne uprave.
S obzirom na ogroman opseg dokumentacije, često je teško razumjeti praktične aspekte transfernih cijena, od fakturiranja unutar grupe do izrade elaborata o transfernim cijenama. Upravo praktični primjeri iz prakse i primjer dokumenata o transfernim cijenama činit će jezgru seminara "Sve tajne transfernih cijena: naučite izraditi elaborat!" koji će se održati 6. ožujka 2015. s početkom u 9:00 sati u Zagrebu, Oreškovićeva 6H/1.
Uz navedeno, na seminaru će biti prikazan primjerak elaborata o transfernim cijenama, a samom seminaru će prisustvovati i inspektor za nadzor transfernih cijena iz Porezne uprave.
Teme seminara:
– Općenito o transfernim cijenama
– Što je to načelo neovisnosti koje čini srž transfernih cijena?
– Kako opisati grupu društava i samog poduzetnika koji izrađuje studiju?
– Utjecaj poslovnih strategija na transferne cijene- penetracija na tržište i sl.
– Analiza industrije kao obvezni dio studije o transfernim cijenama;
– Funkcionalna analiza – temeljni dio studije – tko, što radi u promatranoj transakciji?
– Odabir metoda transfernih cijena u praksi;
-Izrada ekonomske analize (Amadeus baza podatka);
– Poseban osvrt na transferne cijene za distributere;
– Poseban osvrt na transferne cijene u regiji
Seminar će vas kroz praktične primjere naučiti kako prikazati postupak izrade elaborata o transfernim cijenama.
Seminar je namijenjen voditeljima računovodstva, direktorima financija, voditeljima kontrolinga i svim ostalim osobama koje dolaze u doticaj sa transfernim cijenama.
Predavač je Andrija Garofulić iz tvrtke Mazars Cinotti. Mazars Cinotti Audit, Mazars Cinotti Consulting i Mazars Cinotti Accounting su specijalizirana za pružanje revizijskih, poreznih, financijskih te računovodstveno – knjigovodstvenih usluga. Pokrivaju cijeli spektar usluga s navedenih područja te za iste posjeduju potrebne licence te višegodišnje međunarodno i domaće iskustvo. Mazars Cinotti društva su članovi Mazars grupe. Mazars je međunarodna, neovisna organizacija specijalizirana u područjima poreza, revizije, računovodstva te pravnog i poslovnog savjetovanja (www.mazars.hr i www.mazars.com).
Više o seminaru saznajte ovdje! Obrazujte se u Poslovnom centru znanja…jer 100 grada znanja vrijedi više od 100 grama zlata!
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Budući da je članak namijenjen kompanijama i grupama društava, morala sam si najprije naći pojam TRANSFRNE CIJENE …mada sam pretpostavljala o čemu se radi..
Dakle, transferne cijene su one cijene koje se dogovaraju unutar matica ž
društva i njenih poslovnica / podružnica / po kojima se cijena prenosi na drugu
poslovnicu radi isporuke roba i usloga, a onda ova poslovnica dalje bastavlja
s tom robom i uslugom raditi, tj. trgovati….
Posebno je čudno od revizora, što u sukobu interesa zarađuju na objašnjenju
#kako izbjeći poreze i obaveze # u seljenju kapitala , tj kako prevariti
dotičnu državu i isplatiti sebi dobit u državi , gdje je porezno
najmanje terećena……….
Takav seminar ja bih zabranila, i prepustila bih tržištu , da samo
sebi diktira uvjete….šta treba jednom Atlantiku objašnjavati, kakve moraju
biti exportne cijene za poluproizvod koji se dovršava u Srbiji, ili
pak iz Srbije uveze gotov proizvod s nabildanom exportnom cijenom u Hrvatsku,
gdje je porez na dobit velik…….
Pa, nisu matematički neobrazovani da ne znaju balansirati u svoju korist !
Uključite se u raspravu