Privatizacija 14 tvrtki posvađala vladu FBiH u odlasku i novu vlast

Autor: Poslovni dnevnik , 25. veljača 2015. u 22:01
Bosnalijek je najveća farmaceutska kompanija u BiH

Agencija za privatizaciju FBiH tvrdi da je privatizacija potrebna jer su te kompanije zbog čekanja već izgubile više milijuna na vrijednosti.

Odluka vlade FBiH u odlasku da se ponovno pokuša privatizacija 14 poduzeća u kojima država ima vlasnički udjel izazvala je žestoke polemike, a najviše se tom potezu usprotivio Marinko Čavara, novi predsjednik Federacije BiH, čija vlada još nije formirana.

Takav razvoj događa nije neočekivan jer je riječ o značajnim kompanijama kao što su Bosnalijeka, Energopetrol, Energoinvest i Aluminija. Tu su još Hidrogradnja, Remontni zavod, Šipad Export-import, Željezara Zenica, KTK, Agrokomerc, Konfekcija Borac, Fabrike duhana, PS Vitezit i Putevi BiH. Novi predsjednik FBiH ogorčen je što se takve odluke uopće donose u tehničkoj vladi. "Šest ministara je u sukobu interesa nespojivosti dužnosti izvršne i zakonodavne vlasti. Izborno povjerenstvo je donijelo naputak da mogu obnašati samo nužne funkcije. Međutim, od izbora donijeli su desetke kadrovskih rješenja, niz odluka koje uopće nisu vezane za nužno funkcioniranje Federacije", tvrdi za Al Jazeeru Marinko Čavara.

Međutim, kako navode Nezavisne novine, iz Agencije za privatizaciju FBiH ističu da je privatizacija potrebna jer su te kompanije koje su već trebalo biti privatizirane, a još nisu, izgubile više milijuna na vrijednosti. Također i Remzo Bakšić, izvršni direktor Asocijacije poslodavaca FBiH, kaže kako je stav te udruge da se privatizacija mora nastaviti. On je naveo da je u kompanijama poput Hidrogradnje potrebno što prije napraviti konsolidaciju i krenuti s privatizacijom.

Hidrogradnja, na primjer, nekad je bila velika građevinska kompanija, ali su joj u Iraku ostali oprema i poslovi koje nije mogla naplatiti. Ismet Bajramović, predsjednik Saveza samostalnih sindikata BiH, međutim, rekao da se privatizacija u praksi uglavnom odvijala pogrešno i na štetu države i radnika, te je za to kriva vlast koja je djelovala u tom razdoblju. Damir Miljević, ekonomski analitičar, smatra je da je kompanijama za koje je vlada FBiH najavila privatizaciju prvo potrebno rekonstruiranje, pa tek onda prodaja.

"Vlada FBiH prvo treba pronaći dobre menadžere, a ako ih nema u BiH neka ih traži u inozemstvu, koji bi ove tvrtke izvukli iz dugova i doveli na pozitivnu nulu, pa tek onda može oglasiti prodaju. Inače, tko bi kupio kompanije koje imaju milijunske dugove? S druge strane, vrlo je loše što vlada FBiH prodaje nešto sada kada je na odlasku", tvrdi Miljević. Aleksa Milojević, ekonomski analitičar iz Bijeljine, misli drukčije jer smatra da privatizacija nije dobra, te da će to zemlju, a i radnike, dovesti u još veću krizu. 
 

Komentirajte prvi

New Report

Close