Hrvatska će sasvim izvjesno kao i brojne druge zemlje u svijetu ići u dodjelu druge digitalne dividende ili slobodnih radijskih frekvencija operatorima mreža pokretnih komunikacija, i to najvjerojatnije 2019. ili 2020., od čega bi državni proračun mogao uprihoditi najmanje oko milijardu kuna.
Izjavio je to Hini u ponedjeljak predsjednik Vijeća Hrvatske regulatorne agencije za mrežne djelatnosti (HAKOM) Dražen Lučić na drugom forumu o budućnosti UHF pojasa (druga digitalna dividenda i digitalna zemaljska televizija) ili o radijskim frekvencijama za televiziju i mreže pokretnih komunikacija koji je u organizaciji HAKOM-a okupio predstavnike sudionika na tržištu elektroničkih komunikacija i medija.
"Dodjelom prve digitalne dividende prije ili oslobođenih radio frekvencija uslijed prelaska s analogne na digitalnu televiziju u Hrvatskoj prije dvije godine državni proračun je uprihodio oko milijardu kuna te vjerujem da će bar toliko dobiti i za drugu digitalnu dividendu jer su operatori za to dosta zainteresirani", kazao je Lučić.
Preduvjet za to je prelazak na novu tehnologiju odašiljanja televizijskog signala DVB-T2 kao učinkovitiji i napredniji sustav digitalne zemaljske televizije koji će omogućiti niže cijene emitiranja za nakladnike, kao i bolju kvalitetu slike (HD) za krajnje korisnike.
Time bi se i oslobodio radio frekvencijski spektar druge digitalne dividende ili frekvencijsko područje 470-790 Mhz (magaherza), i nakon toga bi se natječajem taj spektar dodijelio operatorima mreža pokretnih komunikacija, što bi najranije moglo biti krajem 2019. ili 2020., ističe Lučić.
"To je i europski i svjetski plan za tako nešto te bi se to trebalo i službeno obznaniti na ovogodišnjoj svjetskoj radijskoj konferenciji u rujnu u Ženevi, što znači da ni u svijetu to neće nitko puno prije Hrvatske napraviti, a poznato je i da je Hrvatska bila među prvih 15 zemalja u svijetu koja je dodijelila prvu digitalnu dividendu", naglasio je Lučić.
Godine prije bit će zapravo pripremno razdoblje za taj posao, pa je i forum dio toga kao mjesto gdje se može struka informirati i raspraviti o tehničkim, regulatornim i ekonomskim učincima prelaska na DVB-T2 i dodjele druge digitalne dividende.
Ističe da time zapravo svi dobivaju, televizijski nakladnici novi standard s boljom visokom kvalitetom slike, što će omogućiti i bolji program s više sadržaja i usluga te komercijalne i marketinške benefite, operatori pokretnih mreža dobivaju novi dio radio frekvencijskog spektra koji će im omogućiti da korisnicima ponude nove i pogotovo multimedijske usluge, kao i nove više brzine prijenosa podataka.
Državni proračuni će time također zaraditi, a korisnici koji sve više traže veće brzine i kvalitetu prijenosa podataka također će biti na dobitku, kao i ruralna i otočna područja na kojima će se bolje nego sada omogućiti dostupnost brzog interneta i naprednih usluga.
Regulacija spektra za 'dronove'
Lučić najavljuje i da će se osim drugom digitalnom dividendom ovojesenska svjetska radijska konferencija u Ženevi baviti još jednom velikom temom, dodjelom i regulacijom spektra za potrebe malih bespilotnih letjelica tzv. dronova koje je godinama bilo nezanimljivo jer su to koristile posebne službe samo nekih država.
S razvojem novih tehnologija dronovi su postali zanimljivi i za komercijalne svrhe ne samo operatorima nego i medijskim kućama, jer primjerice neki 'paparazzi' već tako snimaju svoje 'slavne' fotografije (na te se letjelice/dronove prikopča kamera ili smartphone te uz navođenje iz zraka snima što se želi).
Veće uporaba toga znači i jače korištenje radio frekvencija za tu namjenu, ali i problem i u zračnom prostoru te to trebaju regulirati i civilne zrakoplove vlasti, a važna je i financijska korist, kaže Lučić. Dodaje da se 'dronovi', iako u jako malom broju, koriste i u Hrvatskoj, a jedan primjer je bio i proteklog vikenda kada je Hrvatski telekom (HT) time u Zagrebu demonstrirao mogućnosti velikih brzina svoje 4G mreže.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu