Južni tok preko Turske, Grčke, Srbije i Mađarske?

Autor: Poslovni dnevnik , 23. veljača 2015. u 15:15
Iza Južnog toka ostala su zajednička ruska poduzeća sa Srbijom i Mađarskom koja bi sada proradila/FOTOLIA

Ruski predsjednik je nagovijestio da je preko Turskog toka moguća i gradnja novog plinovoda za europske države, prije svega Austriju.

Oživljava li Rusija ugašeni plinovod Južni tok preko plinskog sporazuma s Turskom i gradnje plinovoda nazvanog Turski tok?

Na to pitanje mnogi u Europi ovih dana odgovaraju potvrdno, posebno nakon izjava ruskog predsjdenika Vladimira Putina u Budimpešti, gdje je prošlog tjedna boravio kako bi pregovarao o novom ugovoru o opskrbi Mađarske ruskim plinom. Bečki list Kurier tvrdi da će Južni tok oživjeti jer će se jedan krak crnomorskog plinovoda, kojim će plin stizati u Tursku, odvojiti prema Grčkoj, a zatim dalje prema Europi. Da nije riječ o nerealnim željama potvrđuje to što je jedan (neimenovani) visoki ruski dužnosnik rekao moskovskom listu Vedomosti da plinovod za Tursku čini jezgro novog projekta, a da su kasnije moguće razne lokalne kombinacije.

Kurier kao najbolju mogućnost navodi djelimičan povratak Južnom toku, ali umjesto Bugarske plin bi dolazio kroz Grčku, Makedoniju i Srbiju prema Mađarskoj, odakle bi jedan krak vodio prema austrijskom plinskom čvorištu Baumgarten. Prema nekim analizama, do Turske bi iz Rusije stizale četiri cijevi plinovoda, jednom će dolaziti plin za potrebe Turske, a ostale tri cijevi koristit će se za plin za Europu. Takvu mogućnost nagovijestio je i Putin u Mađarskoj, koji je ipak istaknuo da povratka na realizaciju projekta Južni tok kakav je zamišljen ne može biti. Prema njegovim riječima, Rusija je spremna s europskim partnerima razmotriti alternative Južnom toku, ali neće odustati od Turskog toka.

"Spremni smo izgraditi plinovod s takvim kapacitetom da kroz Tursku plin može ići i u EU. Ako nas ne budu ometali, dio Južnog toka možemo realizirati kroz Tursku koristeći naša zajednička poduzeća s Mađarskom i Srbijom, te možemo izaći preko Austrije", objasnio je Putin. Nakon propasti Južnog toka koja je izazvala veliko razočaranje u Srbiji, gdje su se nadali ne samo sigurnoj opskrbi plinom već i zaradi na njegovom transportu, mogućnost novog uključivanja u ruski plinski projekt razmatra se prilično oprezno. Međutim, Republika Srpska potpuno je optimistična, i kako pišu banjalučke Nezavisne novine, izvjesno je da će i RS će biti priključena na novi ruski plinovod. 

Komentirajte prvi

New Report

Close