Volontiranje i stažiranje put do stalnog zaposlenja

Autor: Marta Duić , 19. veljača 2015. u 22:00
Pomoć je Hrvatski zavod za zapošljavanje/Damir Špehar/PIXSELL

Važna je i uloga savjetnika za zapošljavanje na burzi rada koji u radu sa nezaposlenim osobama pružaju podršku u pripremi za pronalazak zaposlenja.

Krajem prosinca 2014. godine na evidenciji Zavoda za zapošljavanje udio nezaposlenih osoba više i visoke obrazovne razine iznosio je 12,5 posto, točnije 39.480 osoba od ukupnoga broja nezaposlenih. Kako tvrde iz Ministarstva rada i mirovinskog sustava (MRMS) osnovna zadaća Hrvatskog zavoda za zapošljavanje je posredovanje između nezaposlenih osoba i poslodavaca koji traže radnike te pružanje stručne pomoći i podrške nezaposlenim osobama kako bi što prije pronašle zaposlenje.

"Mladim osobama koje su nezaposlene često nedostaje radno iskustvo, a ukoliko su tek završili školovanje nedostaje im i iskustvo u traženju posla. Stoga smo krenuli u osnivanje Centra za mlade u kojima rade savjetnici za zapošljavanje posebno osposobljenih za učinkovitu komunikaciju s mladim osobama, grupni rad i radionice s mladima. Na taj način mladima osiguravamo prostor, stručnjake i informiranje prilagođeno njihovim potrebama u jačanju njihove konkurentnosti na tržištu rada", poručili su iz MRMS. Važna je i uloga savjetnika za zapošljavanje koji u radu sa nezaposlenim osobama pruža podršku u  pripremi za pronalazak zaposlenja.

To uključuje individualna savjetovanja, pružanje podrške kod odlaska na razgovor kod poslodavca, podrška u uključivanju u obrazovne programe i mjere aktivne politike zapošljavanja. Iz MRMS kažu kako savjetnik za zapošljavanje u suradnji s nezaposlenom osobom kroz individualno savjetovanje prikuplja informacije o znanjima, vještinama, radnom iskustvu, interesima. Savjetnici također pružaju pomoć u definiranju radnog potencijala i aktivnosti kojima bi nezaposlena osoba mogla poboljšati zapošljivost te u definiranju zanimanja u kojima nezaposlena osoba ima najveće šanse za zapošljavanje. 

Volontiranje
Mnogi mladi se okreću i volontiranju u udrugama gdje dolaze do mnogih poznanstava i stječu svoja prva poslovna iskustva i ostavruju prve poteze u poslovnom svijetu. Udruga studenata Europe AEGEE Zagreb lokalno je struktuirana u timove te imaju Fundraising team, Public Relations team, Human Resources team i Local Activity team. Članovi mogu biti aktivni u radu udruge do svoj 35 godine života. Članovi udruge mogu sudjelovati u radu tih timova i raditi konkretne planove prema Godišnjem planu Udruge. Na europskoj razini AEGEE-a nudi se i rad u europskim tijelima od odbora, komisija, radnih skupina i projekata, koji rade svaki na svojem polju. Kako tvrdi Zvonimir Canjuga, predsjednik udruge, članovi AEGEE- a vrlo brzo nađu posao nakon rada u udruzi. ˝Prosječan član naše udruge proputovao je najmanje pet europskih država, govori najmanje tri jezika, dobio je 50 sati treninga, radio je s osobama 11 različitih nacionalnosti te je vodio internacionalni tim na europskoj razini AEGEE-a", tvrdi Canjuga.

Razvoj novih vještina 
HZZ nezaposlenim osobama pruža mogućnost uključivanja u radionice koje se provode u cilju unapređenja znanja i vještina aktivnog traženja posla. "Uz pomoć voditelja radionice i razmjene iskustva s drugim sudionicima, nezaposlene osobe kroz različite metode učenja poput demonstracije, prezentacije, igre uloga, skupne rasprave i rada u malim skupinama usvajaju nove vještine i znanja", pojasnili su iz MRMS. 

Komentirajte prvi

New Report

Close