Ideja Zakona o stečaju potrošača je stvoriti balans te raspodijeliti teret duga između dužnika, ali i vjerovnika koji se neoprezno izložio, te mora snositi posljedice.
Na žalost, broj blokiranih građana raste, kao i ukupan dug. Društvo je stoga dužno osigurati građanima uvjete za normalan život i poštujući europsko pravo omogućiti im priliku za nov početak", rekao je ministar pravosuđa Orsat Miljenić na panelu održanom u ponedjeljak na Visokoj školi za financije i pravo Effectus. Šime Ivanjko, profesor Pravnog fakulteta Sveučilišta u Mariboru i jedan od autora slovenskog zakona, istaknuo je kako je praksa u svijetu, pa tako i u Sloveniji, da se osobnim bankrotom rješava niz društvenih i socijalnih problema.
"Kad je prije šest godina stupio na snagu, Zakon o stečaju potrošača izazvao je brojne otpore u Sloveniji, no sada je prihvaćen kao uobičajen postupak rješavanja dužničke krize", kazao je Ivanjko. Predsjednica udruge Blokirani Miriam Kervatin podsjetila je na to da Zakon o osobnom bankrotu podrazumijeva rasprodaju imovine dužnika i život na financijskom minimumu od 800 kuna mjesečno, što ne smatra održivim. Ministarstvo procjenjuje da bi godišnje oko dvije do tri tisuće građana moglo završiti u stečaju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu