Tomašković zadržao visoku operativnu maržu od 40,3% i ublažio pad prihoda

Autor: Bernard Ivezić , 13. veljača 2015. u 13:35
Kormilo HT-a Davor Tomašković preuzeo je 1. siječnja prošle godine
, Foto: Goran Stanzl / Pixsell

Lani prihod smanjen 1,9%, na 6,9 mlrd. kn. Godinu prije pad je bio 6,8%.

Hrvatski telekom (HT) planira ove godine isplatiti najmanju dividendu dosad, samo sedam kuna po dionici. No, predsjednik Uprave HT-a Davor Tomašković, koji je tu funkciju preuzeo 1. siječnja prošle godine, tim prijedlogom Uprave Glavnoj skupštini sazvanoj za 29. travnja nije izazvao veće kolebanje najlikvidnije dionice na Zagrebačkoj burzi. Cijena joj je pala samo 0,82 posto, na 164,26 kuna.

Tomašković je, naime, lani prvi put od privatizacije ne samo zaustavio smanjivanje temeljnog kapitala HT-a, odnosno imovine koja pripada dioničarima, već ga i povećao dokapitalizacijom vrijednom 694 milijuna kuna. Isti plan ima i za ovu godinu, čak s većim iznosom od 940 milijuna kuna. K tome, povećao je depozite kojima HT raspolaže za 7,5 posto, na 2,19 milijardi kuna, zadržao visoku operativnu maržu od 40,3 posto te krenuo povećavati klizajući novčani tijek. Lani je HT ojačao svoju likvidnost za 7,4 posto, na 2,29 milijardi kuna.

“Nakon transformacije u 2014. HT je danas brža i efikasnija organizacija, a financijski pokazatelji pokazuju da smo stabilizirali prihode, posebno u mobilnom segmentu, uz porast prihoda od ICT-a, mobilnog interneta i TV usluga”, kaže Tomašković.

Na predstavljanju poslovnih pokazatelja za 2014. predsjednik HT-a najviše se pohvalio ublažavanjem pada prihoda. U 2014. HT-u je prihod smanjen za 1,9 posto, na 6,9 milijardi kuna. Godinu prije, dok je na čelu bio Ivica Mudrinić, tom su operateru prihodi pali 6,8 posto.

Tomašković ističe da mu je plan u ovoj godini nastaviti raditi na stabilizaciji prihoda. Objasnio je kako postoje djelovi poslovanja, koji su HT-u temeljno poslovanje, a pod velikim su pritiskom cijena. S druge strane, u područjima mobilnog interneta, ICT-a i TV usluga bilježe rast. Navodi da se HT širi u druga područja, ali je pitanje hoće li te nove usluge moći kompenzirati pad u temeljnom poslovanju. HT je, naime, počeo prodavati električnu energiju privatnim i poslovnim korisnicima.

“U Srbiji su dva najveća operatera kupila banke i to su pionirski koraci za industriju, ali HT neće ići u tom smjeru. Imamo dva milijuna korisnika u fiksnoj i mobilnoj mreži i to je velika baza korisnika koja nam omogućuje da prodajemo i druge stvari”, kaže Tomašković.

Što bi još HT mogao prodavati, nije spomenuo. No, zato se pohvalio uspješnom transformacijom kompanije, što je znatno utjecalo na očuvanje profitabilnosti. Operativna dobit HT-a lani je smanjena za 9,1 posto, na 2,79 milijardi kuna, a neto dobit 20,7 posto, na 1,14 milijardi kuna. Jačanje profitabilnosti odvijalo na svim razinama. Smanjen je broj menadžera, dogovoren financijski lakši kolektivni ugovor i uklonjene dvije od osam razina odlučivanja. Nadalje, 638 zaposlenika koji su radili na održavanju i izgradnji infrastrukture izdvojeno je u Ericsson Nikolu Teslu. Tri četvrtine korisnika fiksnih linija s klasičnih je prebačeno na IP telefonske centrale. Usto, HT je oštro pregovarao s dobavljačima, pa su lani za 10 do 50 posto smanjene najamnine za mrežu T-Centara. Kompanija takoreći više ništa ne plaća unaprijed već pregovara o metodama otplate.

Tomašković ističe da će ove godine povećati ulaganja 25 posto, na 1,3 mlrd. kn, a većina će ići u podizanje kapaciteta u 4G mreži i brzu fiksnu mrežu. 

Komentirajte prvi

New Report

Close