Na europskim se burzama u utorak trguje oprezno, zbog zaoštravanja retorike između Atene i Bruxellesa, a negativno na tržište utječe i pad cijena nafte nakon tri dana rasta.
FTSEurofirst indeks 300 vodećih europskih dionica bio je oko 12,30 sati u minusu 0,2 posto, na 1.476 boda, nakon što je jučer pao 0,7 posto.
Londonski FTSE indeks bio je istodobno na gubitku 0,40 posto, na 6.804 boda, dok je frankfurtski DAX ojačao 0,10 posto, na 10.675 bodova, a pariški CAC 0,25 posto, na 4.661 bod.
Najviše su danas pale cijene dionica energetskih kompanija BP-a, BG Groupa i Royal Dutch Shella, između 1,7 i 2,3 posto, jer je cijena nafte na londonskom tržištu, nakon tri dana rasta, pala ispod razine od 58 dolara po barelu.
Posljedica je to novih naznaka usporavanja rasta kineskog gospodarstva, najvećeg svjetskog potrošača sirovina. Nakon nedavnih podataka o padu uvoza i izvoza, jutros je objavljeno da je u siječnju inflacija u Kini zaronila na najnižu razinu u pet godina.
"Teško je za očekivati veliki oporavak cijena nafte u kratkom roku, zbog i dalje prevelike ponude u odnosu na potražnju", kaže Peter Dixon, strateg u Commerzbanku.
Podršku tržištima pruža, pak, oporavak Atenske burze na kojoj su cijene dionica danas porasle 2,5 posto, nakon što su jučer potonule gotovo 5 posto.
Ulagači su oprezni po pitanju Grčke, jer se zaoštrila retorika između Atene i Bruxellesa, nakon poruke grčkog premijera Aleksisa Ciprasa u nedjelju da ne kani produžiti ugovor o programu međunarodne pomoći EU-a i MMF-a te najavio odstupanje od nekih dogovorenih reformi.
Umjesto nove tranše međunarodne pomoći, nova grčka vlada želi dogovoriti nove uvjete otplate duga, što je naišlo na hladan prijem kod njezinih partnera u eurozoni.
Predsjednik Europske komisije Jean-Claude Juncker poručio je u ponedjeljak da Grčka ne treba očekivati da će eurozona prihvatiti njezine posljednje uvjete.
"Ulagači su pod dojmom Ciprasovih izjava u nedjelju. Nakon relativno mirnog razdoblja, ponovno je na sceni retorika koje su se ulagači plašili", kaže Stan Shamu, strateg u tvrtki IG.
Među najvećim je gubitnicama danas dionica UBS-a, nakon što je ta švicarska banka upozorila na negativan utjecaj jačanja franka i niskih kamata u Švicarskoj i eurozoni na njezino poslovanje.
Dionica Michelina pojeftinila je, pak, 4,5 posto, jer je taj francuski proizvođač guma izvijestio o padu dobiti u prošloj godini i manjim prihodima nego što je planirao.
S druge strane, cijena dionice Axis AB-a skočila je gotovo 50 posto, nakon što je japanski Canon ponudio 2,8 milijardi dolara za kupnju tog švedskog proizvođača sigurnosnih kamera.
Snažno je, 6,5 posto, skočila i cijena dionice Raiffeisen Bank International, nakon što je najavila prodaju svojeg poslovanja u Poljskoj i Sloveniji kako bi smanjila troškove.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu