Europska je komisija u srpnju 2014. u Parlament EU poslala "Komunikaciju o rješavanju problema nepoštenih trgovačkih praksi među poduzećima u lancu opskrbe hranom".
Dokument ne propisuje jedinstveno rješenje za EU već "članice ohrabruje da nepoštene trgovačke prakse rješavaju uzimajući u obzir nacionalne okolnosti i najbolju praksu", uz najavu da će u drugom dijelu 2015. EK analizirati što je tko realizirao. Radi li Hrvatska što na toj zadaći? U Ministarstvu poljoprivrede kažu da "analiziraju kako su problem nepoštenih trgovačkih praksi riješile neke članice EU". Kako je riječ o problematici u nadležnosti više institucija, razmotrit će sve mogućnosti primjene mjera iz Komunikacije, poručili su iz kabineta ministra Tihomira Jakovine. Ministarstvo gospodarstva pak nepoštenom trgovačkom praksom nije se dosad bavilo, iščitava se iz odgovora suradnika ministra Ivana Vrdoljaka, dijelom iz razloga što tu problematiku nisu prepoznale i nametnule strukovne asocijacije.
"Hrvatska gospodarska komora, Hrvatska udruga poslodavaca i Hrvatska obrtnička komora kao zainteresirane institucije i partneri koji promiču prava i interese svojih članova Ministarstvu gospodarstva dosad se nisu obratili s inicijativama i prijedlozima vezano uz probleme nepoštene trgovačke prakse iako su aktivni dionici kako u samom postupku donošenja baznih zakona, tako i svih njihovih pripadajućih provedbenih propisa, kao i dokumenata i praksi koji utječu na poslovanje poduzetnika", ističu suradnici ministra Vrdoljaka.
Dosadašnji manjak inicijative trojca HGK-HUP-HOK, čini se, ipak odlazi u povijest. I Hrvatska će se, čini se, konačno pokrenuti s mrtve točke kad je riječ o problematici nepoštene trgovačke prakse. "Kako se od zemalja članica do kraja 2015. očekuju određena stajališta i rješenja, ovo ministarstvo će tijekom godine u suradnji s ostalim dionicima iznaći rješenja za spomenutu problematiku", stoji na kraju odgovora Ministarstva gospodarstva. Hoće li to rješenje slijediti primjer Slovenije, koja je 2011. usvojila kodeks dobre poslovne prakse, ili možda Velike Britanije, Mađarske i Slovačke, koje su nepoštenu trgovačku praksu uglavile u zakonski okvir, zasad ostaje nepoznato.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Kazati će neki: “ovaj sve zna i popuje svima”. Iastina često se javljam sa kritičkikm primjedbama. Želim svima najbolje.
Komore se ne javljaju jer ne žele zagorčavati živogt sojim klijentima, koji im plaćaju članarinU. HUP_u to nije u interesu, reči ću zašto, a Vlada ima “ozbiljni-
jih” problema. Hup obuhvaća uvoz, proizvodnju i trgovinu, osim ostalih grana.
Uvozi se u glavnom sve što je niže klase i pred istekom roka valjanostri, da bi
šo više zaradilo. Ne3ke proizvodne firme u prehrambenoj industriji proizvode lošu
hranu, da bi po cijeni našala kupca. Čak neki dotrajale proizvode prepakiraju dodajući im nešto svježe robe i stavljaju novi rok trajanja. Trgovina mučka sa cijenama. Čim se neki artikli bolje prodaju, sutra imaju višu cijenu, ili im se
odredi enormna cijena, a zatim se prodaje uz na pr. 50% sniženja, a opet su skuplji. newgo što su bili prije. Naravno ima i dobrih primjera.
Uključite se u raspravu