Kutinska Petrokemija izvjestila je u srijedu da je uspješno izvršena dokapitalizacija te tvrtke jer su ulagatelji u tri kruga ukupno upisali i uplatili 8.434.733 novih dionica, a temeljni kapital tvrtke će se povećati za 253,04 milijuna kuna, no iz objavljenih je podataka vidljivo da je treći krug dokapitalizacije bio neuspješan, tj. da u tom krugu nije bilo interesa za upis novih dionica.
"Ulagatelji su u utvrđenim rokovima za upis i uplatu novih dionica u prvo, drugom i trećem krugu ukupno upisali i uplatili 8.434.733 novih dionica čime je, sukladno odluci glavne skupštine o povećanju temeljnog kapitala ulozima u novcu uz djelomično isključenje prava prvenstva postojećih dioničara i izmjenama Statuta od 20. svibnja 2014., ispunjen uvjet da se izdanje novih dionica smatra uspješno izvršenim ako se u utvrđenim rokovima za upis i uplatu upiše i uplati najmanje 8.333.333 novih dionica", navodi se u objavi Petrokemije na Zagrebačkoj burzi.
No, prema ranijim objavama iz Petrokemije, vidljivo je da je treći krug dokapitalizacije, koji je trajao od 27. siječnja do 3. veljače, bio neuspješan, s obzirom da su 8.434.733 novih dionica, po cijeni od 30 kuna po dionici, postojeći dioničari upisali i uplatili u prva dva kruga dokapitalizacije, koja su provedena od početka srpnja do kraja kolovoza prošle godine.
Kako se navodi u današnjem priopćenju Petrokemije, Uprava je, uz suglasnost Nadzornog odbora, a temeljem odluke o povećanju temeljnog kapitala, utvrdila točan broj novih dionica tako da se temeljni kapital Petrokemije povećava izdavanjem 8.434.733 novih redovnih dionica, pojedinačne nominalne vrijednosti od 30 kuna, a što je i cijena novih dionica.
Temeljni kapital Petrokemije tako se povećava za 253,04 milijuna kuna, odnosno sa 133,09 milijuna kuna na 386,13 milijuna kuna.
Nakon upisa povećanja temeljnog kapitala u sudski registar Trgovačkog suda u Zagrebu, temeljni kapital Petrokemije iznosit će 386,13 milijuna kuna i bit će podijeljen na 12.871.180 dionica, nominale 30 kuna, navodi se u priopćenju Petrokemije.
Glavna skupština Petrokemije je 20. svibnja prošle godine donijela odluku o dokapitalizaciji izdanjem najmanje 8,33 milijuna do najviše 16,67 milijuna novih redovnih dionica, nominale 30 kuna, uz prag uspješnosti od 50 posto, odnosno upis i uplatu namanje 8,33 milijuna novih dionica.
U prvom krugu dokapitalizacije, koji je trajao od 7. do 21. srpnja, od ponuđenih 16,67 milijuna novih redovnih dionica, postojeći dioničari upisali su i uplatili svega 434.733 dionica.
U drugom krugu, koji je započeo 21. kolovoza i završio 27. kolovoza, upisano je 8 milijuna novih redovnih dionica, što znači da je ukupno u prva dva kruga upisano 8.434.733 nove dionice.
Inače, Vlada je sredinom srpnja donijela odluku o sudjelovanju u procesu dokapitalizacije kutinske tvrtke.
Uprava Petrokemije dva puta je prolongirala odluku o provedbi trećeg kruga povećanja temeljnog kapitala tvrtke. Naime, prvotno je odluku o trećem krugu dokapitalizacije trebala donijeti do kraja rujna, no prolongirala ju je do 22. prosinca, obrazlažući to potrebom da se osigura dovoljno vremena za razgovore s potencijalnim financijskim i/ili strateškim partnerima.
Sredinom prosinca ponovno je prolongirana odluka o trećem krugu, kako je bilo navedeno do 10. travnja 2015. godine, a i tada je to obrazloženo potrebom da se osigura dovoljno vremena za razgovore s potencijalnim partnerima.
U drugoj polovici siječnja ove godine Petrokemija je objavila da je donijela odluku o provođenju trećeg kruga dokapitalizacije, no podaci iz današnjeg priopćenja pokazuju da zainteresiranih ulagatelja u tom krugu nije bilo.
Dokapitalizacija je, inače, dio programa restrukturiranja koji je Ministarstvo gospodarstva donijelo nakon neuspjele potrage za strateškim partnerom Petrokemije.
Završetak programa restrukturiranja planiran je za kraj 2018. godine, a Petrokemiju u tom razdoblju treba dokapitalizirati s 1,6 milijardi kuna.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu