Agencija za ugljikovodike i Vlada Republike Hrvatske prekršile su Zakon o zaštiti okoliša u slučaju istraživanja i eksploatacije ugljikovodika u Jadranu, rekao je danas Davor Škrlec, zastupnik ORaH-a u Europskom parlamentu. Škrlec napominje da su se sve aktivnosti uključujući istraživanje koje je proveo Spectrum mogle provesti tek nakon što Sabor usvoji na prijedlog Vlade, Strategiju upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem.
Postojeći Zakon o istraživanju i eksploataciji ugljikovodika nije usklađen s Direktivom 2013/30/EU o sigurnosti priobalnih naftnih i plinskih djelatnosti, napominje Škrlec u priopćenju. Navodi kako je donošenje Strategije upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem obveza Republike Hrvatske da izvrši prijenos Direktive 2008/56/EZ Europskog parlamenta i Vijeća od 17. lipnja 2008. o uspostavljanju okvira za djelovanje Zajednice u području politike morskog okoliša u svoj pravni poredak, ali i da je u javnom interesu i jedini način kako se može osigurati održivi razvoj Republike Hrvatske na otocima i priobalnom dijelu hrvatskog Jadrana.
"Pozivam stoga Vladu Republike Hrvatske da poštuje Ustav, izradom Strategije upravljanja morskim okolišem i obalnim područjem omogući građanima Hrvatske otvoreno i nepristrano izjašnjavanje o budućnosti hrvatskih otoka i priobalja te poništi dodijeljene dozvole za istraživanje i eksploataciju ugljikovodika. Očekujem da ministar zaštite okoliša i prirode gosp. Zmajlović, ministar gospodarstva gosp. Vrdoljak i predsjednica Uprave Agencije za ugljikovodike gđa. Dorić konačno počnu raditi po zakonima Republike Hrvatske i u javnom interesu građanki i građana", zaključuje Škrlec.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Mene zanima kako je kod tih ugovora riješen postupak ukoliko dođe do zagađenja tj. istjecanja nafte u more i kako će te bušotine biti nadzirane? Ako netko ima više info o tome neka pošalje neki link.
LP
Uključite se u raspravu