Porezna nije zbrojila mogući prihod od PDV-a

Autor: Bernard Ivezić , 20. siječanj 2015. u 22:00
U EU 12 posto online kupaca kupuje od stranih trgovaca/Thinkstock

Učinak izmjena Zakona o PDV-u u vezi s usklađivanjem s odredbama Direktive Vijeća 2006/112/EZ nije moguće procijeniti…

Iako Porezna uprava Ministarstva financija s većom ili manjom točnošću detaljno procjenjuje prikupljanje poreza od hrvatskih građana i tvrtki, kad su u pitanju strane internetske, telekomunikacijske i ine kompanije, koje su od 1. siječnja 2015. godine postale obveznice plaćanja PDV-a Hrvatskoj, situacije je drukčija.

Ksenija Cipek, pomoćnica ravnatelja Porezne uprave, odgovorila nam je na naš upit da država ne može tako nešto procijeniti. "Učinak izmjena Zakona o PDV-u u vezi s usklađivanjem s odredbama Direktive Vijeća 2006/112/EZ nije moguće procijeniti jer ne postoje podaci o tome koliko će hrvatskih građana primati telekomunikacijske usluge, usluge radijskog i televizijskog emitiranja i elektroničke usluge od poreznih obveznika koji nemaju sjedište u Hrvatskoj", piše Cipek. Zanemarimo li pritom da je upit bio o novijoj verziji direktive 2008/8/EC, koja među ostalim pogađa Amazon, Apple, Google, Microsoft te druge prodavače elektroničkih knjiga, glazbe, videa, softvera, računalnih igara i web usluga, ostaje pitanje kako Porezna uprava nije uspjela pronaći čak ni okvirne podatke o broju potencijalnih korisnika tih usluga.

 

28posto

građana u 2013. kupovalo online prema podacima DZS-a

Državni zavod za statistiku početkom prosinca prošle godine objavio je da je u Hrvatskoj u 2013. putem interneta kupovalo 28 posto građana ili dva posto više nego godinu prije. DZS navodi da je gotovo polovica internetskih kupaca kupovala odjeću i sportsku opremu, četvrtina hardver i kućne potrepštine, petina električnu opremu, 16 posto telekomunikacijske usluge, devet posto softver, sedam posto glazbu i filmove itd. Eurostat pak pokazuje da je u prosjeku u Uniji 12 posto online kupaca kupuje od stranih trgovaca, a u manjim članicama EU ta je brojka viša. Inače, PDV Hrvatskoj dužne su plaćati tvrtke koje će tijekom 2015. hrvatskim građanima prodati robe i usluga za više od 270 tisuća kuna.

U agenciji za istraživanje tržišta GfK kažu da online kupnju redovito istražuju za naručitelje te za svoje potrebe. Slično navodi Kristina Črep iz Valicona. Porezni stručnjak Guste Santini nije iznenađen odgovorom Porezne uprave. Navodi da je predlanjski ulazak Hrvatske u EU bio veliki, neprimjetan statistički udar, zbog ulaska u zajedničko tržište. "Kad imate nešto rastuće i nepredvidiva kretanja, tada se i ne može dati dobra procjena, a kako se tom problemu nije pridavala pažnja, ništa me ne čudi", zaključuje Santini.

Komentirajte prvi

New Report

Close