Cijene nafte stabilizirale su se u utorak na međunarodnim tržištima na razini od 49 dolara za barel nakon što je Međunarodni monetarni fond (MMF) snizio prognozu svjetskog gospodarskog rasta u ovoj godini, što signalizira i slabiju potražnju za gorivima.
Na londonskom se tržištu cijenom barela trgovalo po gotovo nepromijenjenoj cijeni u odnosu na prethodno zatvaranje, od 49,00 dolara. Na američkom se tržištu barelom trgovalo po 1,17 dolara nižoj cijeni u odnosu na zatvaranje tržišta u petak, od 47,52 dolara. U ponedjeljak su tržišta u SAD-u bila zatvorena zbog državnog praznika.
MMF je u zimskim međuprognozama snizio prognoze rasta svjetskog gospodarstva u ovoj i idućoj godini za 0,3 postotnog boda, na 3,5 odnosno 3,7 posto.
"Nove čimbenike koji podupiru rast – niže cijene nafte ali i slabljenje eura i jena – više nego kompenziraju tvrdokorni negativni elementi", tumači glavni ekonomist MMF-a Olivier Blanchard.
Snižene prognoze gospodarskog rasta signaliziraju i slabiju potražnju za naftom, i to u uvjetima obilne ponude koja i dalje ne pokazuje naznake posustajanja. Tako su Saudijska Arabija i druge članice Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) poručile da formiranje cijena prepuštaju tržištu, uzdajući se da će niže cijene energije na dulji rok potaknuti i potražnju.
Olivier Jakob iz švicarskog Petromatrixa upozorava da takva strategija ne mora nužno uroditi plodom: "Ako Saudijska Arabija drži da će niža cijena nafte oživjeti globalnu potražnju, MMF ne dijeli to mišljenje", upozorava on.
U međuvremenu su službeni kineski podaci objavljeni u utorak dodatno potkrijepili sumorne prognoze MMF-a. Prema državnom zavodu za statistiku, aktivnosti u drugom svjetskom gospodarstvu i najvećem potrošaču energije porasle su u prošloj godini 7,4 posto, ispod ciljanih 7,5 posto. To je ujedno najniža godišnja stopa rasta u 24 godine.
Odvojeno je OPEC na svojim internetskim stranicama objavio da je cijena barela košarice njegove nafte u ponedjeljak iznosila 43,87 dolara, što znači da je porasla 47 centi u odnosu na prethodni trgovinski dan.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu