Ako je situacija na tržištu nepredvidiva, tren je u porastu pa malo pada, možda malo ide i 'postrance'… Kako se ponašati?
Financijska situacija svakog ulagača je različita, upozorava NBC News. Ono što je dobar savjet za 21-godišnjaka možda i nije najpametniji za nekog od 65 godina. Neki ulagači mogu podnijeti malo rizika u portfelju, a drugi ni toliko. Potom, neki samostalno odlučuju kuda će sa svojim novcem, a drugima treba savjetnik da se probiju kroz različite opcije. No, svi bi prema tekstu objavljenom na NBC Newsu trebali imati na umu sljedeće:
Osnove:
Diverzifikacija: Čuli ste za izraz 'ne stavljati sva jaja u istu košaru'. Isto vrijedi i za portfelje.
Ako su sva vaša ulaganja u istoj kategoriji, a dogodi se udar baš na tu kategoriju, pretrpjet ćete svu štetu. Ukoliko su ulaganja raspoređena po različitim kategorijama, veliki udar donijet će vam samo manju štetu. Zato se mnogi ulagači odlučuju na ulaganje u raznu imovinu poput obveznica i dionica. Potom idu i korak dalje raspoređujući ulaganja između velikih i malih kompanija…
Alokacija imovine: Odlučili ste se na diverzifikaciju, što dalje? U osnovi to ovisi o vašim godinama i apetitu za rizikom. Općenito, što ste stariji manje rizika želite u svom portfelju jer ćete gubitke teže nadoknaditi tijekom vremena. Zato će stariji željeti više obveznica nego dionica koje se smatraju rizičnijima. S druge strane, mlađi ulagači pristat će na veći rizik u potrazi za većim prinosima pa će im izbor pasti većim dijelom na dionice.
Viša razina:
Za spretnije ulagače, pad tržišta ne znači nužno i gubitak već stvara prilike. Primjerice, za kupnju vrijednosnica s dobrim potencijalom rasta koja se trenutačno trguju po niskim cijenama. Tu na scenu stupaju istraživanja i strategija te dubinskog poznavanja:
1. razlike između naloga za kupnju i stop naloga (nalog za kupnju izvršava se čim prije po najbližoj zadanoj cijeni dok se stop nalog izvršava po ispod ili iznad zadane cijene)
2. razlike između growth stocks (vrijednosnice čija cijena kontinuirano raste neovisno o kretanju ekonomije) te value stocks (vrijednosnice čija je tržišna vrijednost niža od fundamenata, odnosno one koje imaju potencijal rasta)
3. uzimanje u obzir razlike u riziku kad se ulagač odlučuje na 'long pozicije' (kladeći se na povećanje vrijednosti) te 'short pozicije' (klađenje na pad cijene) vrijednosnica
4. Poznavanje osnovnih pokazatelja poput P/E omjera (odnos cijene dionice i zarade po dionici) te bete (mjera volatilnosti i sistemskog rizika)
5. barem načelnom poznavanje put i call opcija (put opcija daje mogućnost vlasniku pravo, ali ne i obvezu, prodaje vrijednosnice po unaprijed utvrđenoj cijeni u određenom vremenu, dok call opcija vlasniku daje isto pravo samo kupnje vrijednosnice)…
Osim navedenih, postoji niz raznih strategija i teorija, od tehničke analize nadalje, a opcija je i da za vas to učini i profesionalni financijski savjetnik.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu