Nakon što ga je Povjerenstvo za sprečavanje sukoba interesa u četvrtak kaznilo s 20.000 kuna, ministar zdravlja Siniša Varga uputio je ispriku javnosti zbog "nenamjernih propusta".
Varga je kao ravnatelj HZZO-a i ministar zdravlja zloupotrijebio svoja prava i počinio tzv. zabranjeno djelovanje prema Zakonu o sprečavanju sukoba interesa, kada je prihvatio pokroviteljstvo nad kongresom "Renesansa primarne zdravstvene zaštite" u organizaciji udruge Centar za izvrsnost medicinskih struka (CIMS), čiji je bio osnivač i član. Zbog toga mu je Povjerenstvo izreklo novčanu kaznu od 20.000 kuna, koju će podmiriti obustavom plaće u pet jednakih obroka od po 4.000 kuna.
Isprika zbog nenamjernih propusta
Ministar zdravlja je na to poručio da poštuje odluke Povjerenstva i uvažava njihovo tumačenje odluka. "Ispričavam se javnosti zbog svojih nenamjernih propusta. Posvetit ću se daljnjoj provedbi reformi u sustavu zdravstva", rekao je.
Varga je nakon izbijanja afere prošloga ljeta tvrdio kako nije u sukobu intresa jer je sa čelnog mjesta udruge CIMS otišao u veljači 2014., prije nego što je u lipnju imenovan ministrom zdravlja.
No, iako je naveo kako je zamrznuo članstvo u udruzi, Povjerenstvo je utvrdilo da ni prema Zakonu o udrugama niti prema Statutu CIMS-a zamrzavanje članstva nije moguće.
Povjerenstvo je ustanovilo i da je CIMS imao svega šest članova, među kojima je bio i Varga, te da godišnji promet zbog aktivnosti udruge nije prelazio 50.000 kuna.
Zakasnio s traženjem mišljenja
Varga je također zatražio mišljenje Povjerenstva može li kao fizička osoba sudjelovati u javnom pozivu za dobivanje sredstava za kupnju hibridnog električnog vozila, na što je Povjerenstvo utvrdilo da je Varga zakasnio s traženjem mišljenja jer je u međuvremenu, temeljem javnog poziva, potpisao ugovor s Fondom za zaštitu okoliša i dobio 30.000 kuna za kupnju vozila.
Javni poziv bio je raspisan u lipnju, Varga je mišljenje od Povjerenstva zatražio u rujnu, a novac mu je isplaćen u studenom prošle godine.
Predsjednica Povjerenstva Dalija Orešković izjavila je kako Povjerenstvo u takvim okolnostima razmatra zahtjev kao da je dužnosnik sam pokrenuo postupak utvrđivanja sukoba interesa, a odluka se donosi odmah.
S obzirom da je Varga sudjelovao u javnom pozivu Fodna za zaštitu okoliša u situaciji kada nije bilo dovoljno sredstava za sve koji su u njemu željeli sudjelovati, Povjerenstvo drži da je time povrijedio načela djelovanja koja su propisana zakonom, ali mu se za to ne može izreći kazna.
"Riječ je o postupanju koje ne predstavlja dobru praksu. U situacijama kada se natječu s građanima za određena javna sredstava, donacije ili subvencije, preporučljivo je da se dužnosnici suzdrže od prava koja bi im inače pripadala kao i svim drugim građanima", kaže Orešković.
Pokrenut novi postupak
Povjerenstvo je na sjednici također pokrenulo postupak kojim će utvrditi je li Varga bio u sukobu interesa kada je, nakon odlaska iz KB-a Dubrava, gdje je bio zaposlen, na dužnost direktora HZZO-a 2012., od bolnice nastavio primati stalni mjesečni honorar za edukaciju specijaliste stomatološke protetike u Klinici za kirurgiju lica, čeljusti i usta, koji ga je trebao zamijeniti na dotadašnjem radnom mjestu.
Orešković je pojasnila da se postupak pokreće jer je Varga istodobno s obavljanjem dužnosti ravnatelja HZZO-a, a zatim i ministra zdravlja, redovito radio u KB-u Dubrava te pritom ostvarivao prihode bez da je prethodno zatražio i dobio odobrenje Povjerenstva kojim bi se utvrdilo da to ne utječe na obavljanje dužnosti ravnatelja HZZO-a.
U raspravi o tom predmetu rečeno je da je Varga posao edukatora obavljao dva puta tjedno po osam sati, a za svaki dolazak bio je plaćen 415 kuna. Za to je u 2012. godini primio 30.710 kuna, te u 2013. ukupno 36.935 kuna.
Povjerenstvu je sporno to što je ugovor o poslovnoj suradnju potpisan između KB-a Dubrava i HZZO-a, ali se iznos izravno uplaćivao na Vargin račun i obračunavao kao njegov drugi dohodak, kao i to što je Varga, osim poslova edukatora, radio i druge poslove.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu