Na europskim su burzama u srijedu cijene dionica pale, ponajviše u energetskom i rudarskom sektoru, zbog daljnjeg pada cijena nafte i sirovina te smanjenja prognoza Svjetske banke o rastu globalnog gospodarstva.
FTSEurofirst indeks 300 vodećih europskih dionica bio je oko 12,00 sati u minusu 1,3 posto, na 1.357 bodova, nakon što je jučer skočio 1,4 posto.
Londonski FTSE indeks bio je istodobno na gubitku 1,35 posto, na 6.454 boda, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0,30 posto, na 9.912 bodova, a pariški CAC 0,35 posto, na 4.275 bodova.
Svjetska banka smanjila je u najnovijim prognozama procjenu rasta globalnog gospodarstva u ovoj godini s 3,4 na 3 posto, jer bi slabosti japanskog i gospodarstva eurozone mogle anulirati pozitivan utjecaj pada cijena nafte na svjetsko gospodarstvo.
„Svjetsko gospodarstvo pokreće samo jedan motor – SAD. A to nije sjajno za izglede za svjetsko gospodarstvo“, kazao je Kaushik Basu, glavni ekonomist Svjetske banke.
Smanjenje procjena rasta izazvalo je daljnji pad cijena nafte, premda su već u prva dva dana ovoga tjedna pale oko 7 posto, zaronivši na nove najniže razine u gotovo šest godina.
Na londonskom je tržištu cijena 'crnog zlata' danas skliznula 55 centi, na 46,05 dolara po barelu, dok je na američkom tržištu pala 60 centi, na 45,30 dolara.
Pod pritiskom su i sirovine, pa je cijena bakra zaronila na najnižu razinu u pet i pol godina, što je posljedica strahovanja ulagača da će usporavanje rasta globalnog gospodarstva izazvati pad potražnje.
Najviše su danas pale cijene dionica u naftnom i rudarskom sektoru, pa su dionice Totala, Glencorea, Rio Tinta i Antofagaste pojeftinile između 3 i 10 posto.
„Usporavanje rasta gospodarstva i pad cijena nafte otvaraju pitanje deflacije. A otvara se i pitanje solventnosti i likvidnosti naftnih proizvođača“, kaže Christian Gattiker, strateg u banci Julius Bear.
Ipak, pad europskih burzovnih indeksa ublažen je tijekom dana, jer su jutros frankfurtski DAX i pariški CAC bili u minusu i više od 1 posto.
Tržištima podršku pruža uvjerenje ulagača da će Europska središnja banka (ECB) već idućega tjedna najaviti agresivnije popuštanje monetarne politike kako bi suzbila opasnost od deflacije i potaknula rast gospodarstva eurozone.
Loše na tržišta utječe i višednevni pad cijena dionica na Wall Streetu. Oko 12,30 sati S&P 500 terminski indeks bio je u minusu oko 0,1 posto, što najavljuje njegov pad i četvrti dan zaredom.
No, moguć je i preokret negativnog trenda, ovisno o novim pokazateljima iz američkog gospodarstva i kvartalnim poslovnim rezultatima tamošnjih kompanija i banaka.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu