Godinu i pol od početka prave tržišne utakmice RWE Energiju odabralo je 95.000 korisnika iz kategorije kućanstva te gotovo 4000 iz kategorije poduzetništva.
Tako smo osigurali uštedu od čak 30 milijuna kuna na računima za struju, ističe Zoran Miliša, predsjednik Uprave RWE Energije, na početku razgovora u kojem ocjenjuje dosadašnju liberalizaciju tržišta i iznosi planove tvrtke koja s tim rezultatima na hrvatskom tržištu drži pet posto udjela.
Što smatrate ključnim zaprekama daljnjem razvoju poslovanja RWE-a u Hrvatskoj?
Zauzimamo se za ravnopravnu tržišnu utakmicu u kojoj su postavljena jasna pravila igre za sve sudionike. Već smo upozoravali na nekoliko problema s kojima se susrećemo u poslovanju. Postoji ozbiljan problem s neadekvatnom dostupnošću podataka potrebnih za formiranje cijene kupcima, čime se opskrbljivač iz HEP grupacije stavlja u povoljniji položaj. Imamo obvezu otkupa električne energije proizvedene iz obnovljivih izvora po cijeni značajno većoj od tržišne, što je dodatan uteg na održivost poslovanja. Bez obzira na sve navedeno, zadovoljstvo naših kupaca ostat će nam u primarnom fokusu. Imamo planove daljeg razvoja portfelja proizvoda s ciljem osiguravanja što kvalitetnije usluge kako bi i kupci u Hrvatskoj postali dio obitelji od 18 milijuna zadovoljnih kupaca diljem Europe koje RWE opskrbljuje energentima.
Nedavno ste predstavili učinke dosadašnjeg procesa liberalizacije tržišta električne energije u RH. Koji bi trebali biti sljedeći koraci da bi se taj proces uspješno nastavio?
Trebalo bi nastaviti započete procese u liberalizaciji, jer koristi od njih imaju svi. Jedan od ključnih izazov u idućem razdoblju rješavanje je problema vertikalne integracije HEP-a. Razdvajanje HEP-a na zasebne tržišne subjekte mora se provesti ne samo formalno, već i de facto. Danas drugim opskrbljivačima na tržištu nije dostupna energija iz domaćih proizvodnih kapaciteta iako su možda spremni platiti veću cijenu. Hrvatska je posebna po tome što se gotovo 50 posto energije proizvodi u hidroelektrana po vrlo niskim cijenama, što generira značajne profite u vrijeme dobre hidrologije. Hrvatske hidroelektrane koje se često nazivaju "nacionalnim blagom" moraju biti generatori profita koji će se dalje reinvestirati u nove pogone i energetsku neovisnost u budućnosti. Korištenje jeftine energije iz hidroelektrana za obranu tržišnog udjela koji je ionako i dalje oko 90 posto pogrešna je politika razvoja nacionalne energetske kompanije. Liberalizacija i restrukturiranje elektroenergetskog sektora preduvjeti su za investicije u energetici koji mogu biti zamašnjak gospodarstva.
Česte su optužbe o nelojalnoj konkurenciji. Kako to komentirate?
Tržišna utakmica maksimalno je zaoštrena, a još nisu postavljena jasna pravila za sve konkurente na tržištu. Nisu svi opskrbljivači u jednakom položaju. RWE Energija je bila inicijator udruživanja opskrbljivača električne energije, s ciljem da podnosimo zajedničke prijedloge mjerodavnim institucijama, ponajprije vezano uz donošenje određenih podzakonskih akata koji bi u potpunosti uredili tržišna pravila. Zajednički nam je cilj da se tržište uredi sukladno Trećem energetskom paketu EU. Vjerujemo da će se daljnja utakmica na tržištu električne energije u budućnosti voditi unutar transparentno postavljenih okvira. Danak kratkotrajnim populističkim cijenama obično na kraju plate krajnji kupci.
RWE već dugo najavljuje ulazak u segment opskrbe prirodnim plinom. Kakvi su vam planovi što se tiče tih i drugih novih usluga?
Osnovali smo tvrtku RWE Plin, no zbog restriktivne regulative zasad namjeravamo ući samo u segment poslovnih korisnika, dok kućanstvima u ovom trenutku ne možemo ponuditi svoju uslugu. U ovoj godini, osim povoljnije cijene, namjeravamo na hrvatsko tržište donijeti i druge proizvode i usluge koje uživaju građani i gospodarstvenici u drugim europskim zemljama, a odnose se na energetsku učinkovitost i pridonose optimizaciji osobne potrošnje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.sve to će nam, kroz preuzimanje tržišnog udjela od strane strane kompanije donijeti enegetsku neovisnost..
kako pak sad to, nisu nam do nedavno tupili kako nam je struja skuplja najskuplja u Europi?
imamo dakle ovdje zastupnika stramih privatnih interesa, koji OTVORENO govori o svojem utjecaju/pokušaju utjecanja na energetsku politiku RH. Dakako u najboljem interesu hrv. potrošača i HEP-a odjedanput, a nikako u interesu zastupane kompanije. jeftina struja loša je za potrošače, a loša je i za HEP, koji bi trebao investirati u još kapaciteta, dok nam istovremeno ta ista kompanija (usput rečeno, s prilično lošom bilancom) obećaje “uštede” električne energije, tojest žele nam prodavati manje el. energije, po višoj cijeni.. genijalno..
to se dakako naziva “liberalizacija” iz njihovog kuta, dok bi se iz našeg kuta moglo promatrati kao otuđenje nacionalne infratstrukture (koju smo sami platili i izgradili), tojest davanje iste na korištenje stranoj kompaniji kako bi ovdje mogla ostvariti profit. Istovremeno bi HEP trebao ulagati u tu istu infrastrukturu na svoju štetu kako bi ovi mogli ostvariti profit..
Uključite se u raspravu