Trend rasta neprihodujućih ili tzv. loših kredita banaka neće se zaustaviti ni s krajem ove godine, u kojoj se njihov udjel povećao za oko 1,5 postotnih bodova, na ukupno 17,2 posto.
U središnjoj banci očekuju da će dogodine takvi krediti dosegnuti oko 19 posto. Iznoseći tu prognozu u intervjuu za siječanjski broj magazina Banka guverner HNB-a Boris Vujčić nije se upuštao u procjene za sektor poduzeća u kojemu udjel loših već premašuje 30 posto. Pitanje sadašnje vrijednosti neprihodujućih kredita suštinski se svodi na pitanje kredita osiguranih nekretninom, naročito poslovnom nekretninom. Uz problem jako narušene likvidnosti tržišta poslovnih nekretnina pri naplati tih kredita, niz je i pravnih problema u tom procesu.
Pokazuju to i prvi nalazi HNB-ove analize dinamike naplate loših kredita osiguranih poslovnim nekretninama. Od ukupnog broja započetih ovrha unatrag pet godina banke uspješno okončale samo njih 17 posto, dok je preostalih 83 posto u prosjeku starije od dvije godine, kaže Vujčić. Od okončanih, pak, samo pola ih je zaključeno prodajom nekretnine, i to uz prosječnu cijenu manju od pola procijenjene vrijednosti nekretnine kod odobravanja kredita. Ipak, kako sustav ima dovoljno kapitala da amortizira rizik moguće nedovoljnog pokrića gubitaka na tom dijelu porfelja, u HNB-u zasad ne planiraju promjene u sustavu klasifikacije i računanja rezervacija.
Vujčić, uza sve, drži da bi ubrzanju rješavanja problema loših kredita mogao pridonijeti i ulazak nereguliranih posrednika koji bi kupovali te kredite od banaka (uz diskont) i pokušavali ostvariti zaradu na njihovoj naplati. Za to već postoje regulatorni preduvjeti. "Takav dogovor može dužnike koji su na rubu financijskog sloma poslovno 'uskrsnuti' djelotvornije od predstečajne nagodbe", smatra guverner. Upravo preduvjeti za brže i efikasnije rješavanje 'loših' kredita bit će i glavna tema skorog sastanka na kojem će HNB okupiti strane vlasnike ovdašnjih vodećih banaka, ECB, međunarodne financijske institucije. Jer, podsjeća Vujčić, to je jedan od glavnih preduvjeta otklanjanja ograničenja na strani ponude kredita.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu