Primjeri u kojima zbog vremenskih nepogoda dolazi do šteta u tvornicama i pogonima gotovo su postali svakodnevica. Svjedoci smo stalnih vremenskih nepogoda, kiše, tuče popraćenih gromovima i grmljavinom koje su uništile mnoga područja i napravile neprocjenjive štete. Česti su slučajevi kada grom pogodi poduzeće koje potom ne može raditi mjesecima jer čeka popravak kompleksnih strojeva koje koriste. Jedna od takvih situacija je kada je natpis Podravka na vrhu tvrtkine poslovne zgrade je izgorio zbog olujnog nevremena. Riječ je o drugoj šteti koji je ta renomirana tvrtka pretrpjela zbog vremenskih neprilika, naime grom je pogodio drveni vidikovac u sklopu rekreacijskog centra, zapalio ga i nastala je tolika štetio da su ga morali rušiti. Šteta nije bila toliko velika, no mnoge tvrtke nemaju tu sreću. Strojevi posljednje generacije koje mnoge tvrtke i pogoni koriste imaju razvijene softvere koji su nerijetko dopremljeni iz inozemstva te naši stručnjaci nisu obučeni da rade na njihovim popravcima.
U takvim i sličnim slučajevima elementarnih nepogoda prema zakonskoj regulativi šteta se izražava u novčanoj vrijednosti potrebnoj da se oštećena ili uništena imovina dovede u stanje prije njena nastanka, odnosno u vrijednosti potrebnoj da se ta dobra nabave u količini i kakvoći koju su imala neposredno prije elementarne nepogode. Ovdje se pod vrijednost štete ubrajaju i troškovi koji su vezani za elementarnu nepogodu, tj. oni kojih ne bi bilo da nije nastupila opasnost od elementarne nepogode ili sama nepogoda (npr. troškovi sprečavanja opasnosti, rada povjerenstva, raznih naknada i sl.).
Posljedice vodene stihije koja je uništila velik dio Slavonije još uvijek su vidljive. U mnogim tvrtkama uništeni su proizvodni kapaciteti, skladišta i zalihe za proizvodnju s čime se doista teško nositi. Otklanjanje posljedica nije jednostavan proces, jer su danas sve češći slučajevi da se određeni stroj ne može baš preko noći popraviti i nedostaje stručnog kadra za vršenje popravaka.
Kada je poslovanje tvrtke oslonjeno i na bankovne kreditne, osiguranje kontinuiteta poslovanja jedan je od vrlo bitnih čimbenika poslovanja. Unatoč činjenici da će banke u slučaju šteta izazvanih nepogodama izaći u susret kroz moratorije ili druge oblike restrukturiranja kredita nadoknada štete od strane osiguravatelja će osigurati u tom trenutku prijeko potreban kapital za popravak nabavu opreme stroja i slično. Time će biti osiguran kontinuitet poslovanja. U tim trenutcima plaćena premija se višestruko vraća jer ostajemo "u poslu".
Kompletnu zaštitu imovine, raznih strojeva ili svojih djelatnika pronaći ćete u širokoj ponudi raznih vrsta osiguravateljskih kuća i njihovih ponuda koji će tvrtku zaštititi od rizika požara, ili loma strojeva. Postanite svjesni da je sigurnost tvrtke glavni preduvjet za uspješnost.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu