Nakon otvaranja tržišta električne energije, u Srbiji od početka sljedeće godine počinje i liberalizacija tržišta prirodnog plina.
To se zasad odnosi na velike potrošače, dok će kućanstva i mali kupci prirodnog plina i dalje imati pravo na javnu opskrbu i moći će plin nabavljati u skladu s postojećim ugovorima, javlja Tanjug. Tek od od 2016. godine i mali će potrošaći moći birati svog opskrbljivača na slobodnom tržištu, ali im to neće biti obveza.Također, od 1. siječnja 2015. godine distributeri prirodnog plina u Srbiji gube pravo na javnu opskrbu. U Srbiji trenutno ima oko 260.000 potrošača prirodnog plina, od kojih su 250.000 kućanstva i mali potrošači, što znači da je samo oko 10 posto kućanstava u Srbiji priključeno na plinovod.
10posto
kućanstava u Srbiji priključeno je na plinovod
Zakon o energetici u Srbiji određuje da su mali potrošači pravne osobe i poduzetnici čiji su objekti priključeni na distributivni sustav, a koji imaju manje od 50 zaposlenih i prihod manji od 10 milijuna eura. U Srbiji se koristi prirodni plin iz Rusije (Sibira) i znatno manjim dijelom iz Banata. Plin se uvozi preko Mađarske, a počela je i izgradnja priključka za Bugarsku. Zbog te ovisnosti o Sibiru i nakon ruskog zaustavljanja plinovoda Južni tok, od kojeg je Srbija uz sigurnu opskrbu trebala imati i velike koristi zbog naplate prijenosa plina, srpska vlada se našla u vrlo neugodnoj situaciji.
Tako su neposredno nakon ruske odluke o zaustavljanju projekta Južni tok srpski mediji zabrinuto pisali o mogućoj nestašici plina za velike industrijske potrošače poput Petrohemije, Fiata, toplana ili Azotare, koja sama troši nešto više od milijun prostornih metara plina dnevno jer je plin osnovna sirovinu za proizvodnju mineralnih gnojiva.Potrošač koji izlazi na slobodno tržište, a koji nije našao opskrbljivača, niti ugovorio opskrbu od 1. siječnja 2015. godine ima pravo na opskrbu od tzv. rezervnog opskrbljivača u trajanju od najviše 60 dana, ali pod uvjetom da se sa zahtjevom za rezervnu opskrbu obrati javnom poduzeću Srbijagas.
Ako krajnji kupac niti nakon 60 dana takve opskrbe nema zaključen ugovor s opskrbljivačem na slobodnom tržištu, prestaje mu pravo na rezervnu opskrbu, zbog čega mu operater sustava Srbijagasa mora obustaviti isporuku plina. U Hrvatskoj je Vlada odlukom iz veljače ove godine Hrvatsku elektroprivredu (HEP) odredila za opskrbljivača na veleprodajnom tržištu plina do 31. ožujka 2017. HEP kao opskrbljivač na veleprodajnom tržištu dužan je od 1. travnja 2014. po reguliranim uvjetima prodavati plin opskrbljivačima koji prodaju plin kućanstvima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu