Zbog poreza štednja prelazi u osiguranje

Autor: Božica Babić , 18. prosinac 2014. u 22:00
Premija na životnim osiguranjima na kraju studenoga iznosila je 2,34 milijarde kuna/ Hrvoje Jelavic/PIXSELL

U Grawe osiguranju vjeruju kako će novi porez i relativno niske kamate na štednju u bankama privući građane osiguravateljima.

Uvođenje poreza od 12 posto, na prihod ostvaren od kamata na štednju, od prvog siječnja 2015. postaje realnost i za hrvatske štediše.

Upravo taj bi detalj možda mogao donijeti povoljan vjetar u jedra osiguratelja koji na tržištu nude police životnih osiguranja. Naime, zakonodavac je novim porezom htio opteretiti i naknadu/prinos koji osiguratelji klijentima isplaćuju povrh iznosa uplaćene premije kako bi ih motivirali na ugovaranje police, no u završnici je ipak odustao od te inicijative. I time prvi puta policu životnog osiguranja stavio u fokus kao proizvod u koji vrijedi investirati ušteđevinu. Kroz klasični oblik štednje i oročene depozite Hrvati u lokalnim bankama drže više od 160 milijardi kuna temeljem kojih godišnje ostvare oko 3,6 milijardi kuna kamata. Premija na životnim osiguranjima na kraju studenoga iznosila je 2,34 milijarde kuna.

 

160mlrd.

kuna građani drže u bankama, osiguravatelji priželjkuju dio

Usmjeravanje i samo nekoliko postotaka iz ukupnog iznosa štednje u police životnih osiguranja definitivno bi ojačalo temelje tog sektora. Tijekom idućih mjeseci svakako je za očekivati snažniji tržišni nastup osigurateljnih društava u educiranju stanovništva o benefitima koje im donosi polica životnog osiguranja. U Grawe osiguranju vjeruju kako će novi porez te i relativno niske kamate na štednju u bankama privući građane da u osiguranjima prepoznaju oblik najsigurnije štednje i planiranja mirovine, koje pruža i brojne druge prednosti u odnosu na klasičnu štednju u bankama ili u "čarapi". Uglavnom se zaboravlja da životna osiguranja, ističu u Graweu, osim štednje pružaju i brojne druge prednosti koje štednja u bankama nema.

Jamče zaštitu u slučaju neželjenih događaja s posljedicama na ljudsko zdravlje i život. Nadalje, zatreba li mu osiguranik može  zatražiti financijsku pomoć u obliku pozajmice, a polica mu služi i kao instrument garancije  prilikom podizanja kredita (tzv. vinkulacija), a po isteku police može isplatu može zatražiti kroz rentu. Allianz kontinuirano njeguje financijsku pismenost i osvješćivanje građana o važnosti planiranja sigurnije budućnosti, poručuju iz tog društva. Podsjećaju kako su zbog toga i razvili projekt Kalkulator zlatnih godina koji na vrlo razvidan način prikazuje što nekog pojedinca očekuje u budućnosti ali i što već danas može uraditi kako bi se pobrinuo za ugodnu budućnost svoje obitelji. Svaki Hrvat u prosjeku za životno osiguranje izdvaja tek 74 eura, a stanovnik EU 1070 eura, iznose u Croatia osiguranju i već na tome vide potencijal rasta. U 2015., najavljuju, razvoj rentnih proizvoda koji će uz bankoosiguranje biti ključni faktor rasta tržišta.

Komentirajte prvi

New Report

Close