Kako objašnjavate statistički pad broja blokiranih tvrtki u Hrvatskoj za 1,5 posto u listopadu?

Autor: Darko Bičak , 02. prosinac 2014. u 21:59
Aleksandar Andrić

Smatram da se radi o mješavini više različitih mjera i trendova koji su očistili tržište. S jedne strane neke tvrtke su otišle u stečaj te se ugasile.

Riječ poduzetnika: Aleksandar Andrić, Puratos Konding

Kako objašnjavate statistički pad broja blokiranih tvrtki u Hrvatskoj za 1,5 posto u listopadu?

Smatram da se radi o mješavini više različitih mjera i trendova koji su očistili tržište. S jedne strane neke tvrtke su otišle u stečaj te se ugasile. Neke su u predstečajnoj nagodbi te su na taj način regulirale svoje obveze, a neke su se stabilizirale. Posljednjih godina je na tržištu stanovito “čistilište” u kojem je vidljivo distanciranje od loših partnera. Danas vam gotovo nitko neće dati robu na odgodu, a većina tvrtki je postrožila uvjete plaćanja tako da su i mogućnosti kasnije nelikvidnosti puno manje. Moram priznati da je i fiskalizacija napravila puno po pitanju discipline plaćanja jer sada većina novca ide preko računa, a ne kao prije kada se radilo gotovo isključivo s gotovinom.

Jeste li i na vlastitom primjeru osjetili bolju likvidnost vaših partnera?

Definitivno se zadnjih nekoliko godina situacija poboljšava. Dijelom je tome zasluga što svake godine turistički sektor, u kojem mi djelujemo, raste za 2 do 3 posto. Naravno, isto tako je vidljiv i pad potrošnje u kontinentalnoj Hrvatskoj. No, kao primjer mogu navesti razinu naših dospjelih potraživanja koja su 2010. iznosila 59 posto svih naših potraživanja, godinu kasnije 55 posto, pa 49 i 48 posto, da bi ove godine bila na razini od 40-ak posto.   

Očekujete li da će se ovakav trend i nastaviti ili se radi samo o kratkotrajnom efektu?

Situacija definitivno ide na bolje i realno je očekivati da će iz godine u godinu stanje u gospodarstvu biti bolje. Može biti prigovora, i iz našeg vlastitog primjera, da se napreduje puževim korakom, ali i ovim tempom će za 10-ak godina situacija biti na razini, konkretno u segmentu plaćanja, da će dospjela potraživanja biti zanemarivi dio financijskog poslovanja.

Komentirajte prvi

New Report

Close