Dodijelili smo više sredstava malim i srednjim poduzetnicima nego ijedna vlada ranije

Autor: Saša Paparella , 01. prosinac 2014. u 11:20
Gordan Maras. Photo: Nel Pavletic/PIXSELL

Započela je završna nacionalna manifestacija projekta Poslovni uzlet.

Dvodnevna završna nacionalna manifestacija projekta Poslovni uzlet 2014. započela je u ponedjeljak u Kongresnom centru Forum u Zagrebu.

Otvarajući manifestaciju, ministar poduzetništva i obrta Gordan Maras naglasio je da se projekt vrlo brzo razvio i puno se institucija sada želi u njega uključiti. «Poslovni dnevnik jedan je od rijetkih medija koji pozitivno piše o poduzetništvu – a ne samo o njegovu propadanju, jer postoje brojne tvrtke koje rade dobre stvari. Projekte kakav je Poslovni uzlet trebale bi doduše nuditi neke druge institucije, poput Hrvatske gospodarske komore, no one to ne rade», prozvao je Maras, najavivši donošenje novog zakona o HGK.  

Ministar se pohvalio da je aktualna vlada dodijelila više sredstava malim i srednjim poduzetnicima nego ijedna ranije. «Dođe mi da plačem zbog milijardi kuna potpora proizvođačima koji potroše 10, a svoj proizvod prodaju po osam. Zato ova vlada pomaže samo one koji stvaraju dodanu vrijednost i otvaraju nova radna mjesta. Iako se toliko piše o njihovu propadanju, u zadnjih pet godina mali poduzetnici su imali rast izvoza od 20 posto a investicije su povećali za 30 posto. Kad smo osnovali ministarstvo, proračun nam je bio 300 milijuna kuna, a sada je 1,3 milijarde kuna. Vlada štedi na nekim drugim stvarima, ali na poduzetništvu ne», naglasio je Maras.   

Ministar je s poduzetnicima podijelio svoje impresije s puta o Južnoj Koreji, u čijem je ustavu zapisano da država treba pomagati malo i srednje poduzetništvo. «Takvu bi odredbu trebalo unijeti i u naš Ustav, a o tome ću porazgovarati s predsjednikom Josipovićem», najavio je Maras svoju inicijativu.

Napomenuo je da ova vlada mijenja neke ranije nepravde, pa će tako poduzetnici od Nove godine moći sami odabrati žele li plaćati PDV po naplati ili po izdanom računu. Vlada se bori i protiv nelikvidnosti, jer su rokovi plaćanja još uvijek duži od 100 dana. Već u siječnju, poduzetnicima će preko poslovnih banaka za poboljšanje likvidnosti biti ponuđeno nekoliko tisuća kredita do 200.000 kuna, uz kamatu od tri posto. Maras je najavio i efikasniji HBOR-a, koji bi morao u roku od 30 dana poduzetniku riješiti predmet, odnosno dati odgovor hoće li mu odobriti kredit ili ne. «Ako ne bude tako, onda će Vlada i NO HBOR-a rješavati taj problem», napomenuo je. Dodao je da HBOR dobiva 800 milijuna eura kredita od Svjetske banke, pa se nada da će i godišnja masa novca za kredite koje HBOR odobrava biti povećana sa sadašnjih pet na šest ili sedam milijardi kuna.

Nazočnima se obratila  i Mirka Jozić, pročelnica Gradskog ureda za gospodarstvo, rad i poduzetništvo, rekavši da Hrvatska «ne smije odustati od poduzetništva, jer to je jedino što nam je preostao. Nema više utočišta u gradskim ili državnim službama, jer će se i one morati restrukturirati».   

Mislav Šimatović, glavni urednik Poslovnog dnevnika, podsjetio je da se u ovih godinu dana u sklopu projekta Poslovni uzlet održan niz edukacijskih manifestacija s nekoliko tisuća polaznika. «Malim poduzetnicima trebaju dodatna znanja i kompetencije, kako bi bili što konkurentniji», naglasio je.

 

Komentari (14)
Pogledajte sve

Od kada je Maras došao za ministra zatvoreno je 20.000 malih poduzetničkih tvrtki i 8.500 obrtničkih radnji više nego ih je otvoreno.

A što se tiće Ustava i podrška poduzetnicima , sve jasno već piše u Ustavu samo što ova SDP+HNS Kukuriku vlada to još nije pročitala.

U ovih 3-4 godine ste potpuno devastirali obrtnike…sada će pasti i mali poduzetnici…

Onda, će ozbiljno pofaliti novaca pa ćete se možda zapitati…

Svaka izjava SDP čenika je puna riječi samohvale, u realnosti sve izgleda dijametralno suprotno. SDP je stranka šprehera koji na sjednicama Vlade pripremaju prodavanje magle puku.

Zato i imate najslabiji ekonomski rast od svih valada u povijesti Hrvatske.

Prestanite dodjeljivati i redistribuirati pa ce mozda ekonomija imati neku sansu da se oporavi.

New Report

Close