Svjetsko gospodarstvo postupno će se oporaviti u iduće dvije godine, iako će rast u Japanu biti slabiji nego što se očekivalo dok se eurozona muči sa stagnacijom i pojačanim rizikom deflacije, objavila je u utorak Organizacija za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).
U OECD-u najavljuju izrazite razlike među pojedinim zemljama, kako u pogledu rasta tako i na području monetarne politike, što će po njima prouzročiti snažna kolebanja na tržištima obveznica i valuta.
Sjedinjene Države i Velika Britanija bilježit će snažniji rast nego eurozona i Japan, a među gospodarstvima u nastajanju, Indija, Indonezija i Južna Afrika trebale bi bilježiti stabilan oporavak. Rusko će gospodarstvo iduće godine stagnirati a kinesko oslabiti, predviđa OECD u dvogodišnjim prognozama.
Svjetsko bi gospodarstvo u cjelini trebalo ove godine porasti za 3,3 posto, te za 3,7 posto u 2015. i 3,9 posto u 2016, izračunali su u OECD-u, potvrdivši time prognoze objavljene uoči ovomjesečnog summita G20.
Iako je većina prognoza potvrđena, ona za Japan u 2014. više je nego prepolovljena, te snižena na 0,8 posto za iduću godinu, nakon što je u trećem tromjesečju ta zemlja neočekivano kliznula u recesiju. U OECD-u ipak i dalje očekuju da će se Japan oporaviti temeljem visoke dobiti kompanija i slabog jena koji će poduprijeti izvoz.
OECD najviše zabrinjava eurozona, za koju kažu da se "možda uhvatila u zamku tvrdokorne stagnacije".
"Području eurozone prijeti deflacija bude li rast stagnirao odnosno budu li dodatno oslabljena očekivanja inflacije", upozoravaju.
OECD za eurozonu u idućoj godini prognozira inflaciju od 0,6 posto, te od 1,0 posto u 2016., što je nešto pesimističnija prognoza od one Europske komisije i zacrtane razine Europske središnje banke od "nešto manje od dva posto".
Stoga su iz OECD-a ponovili poziv ECB-u da krene s kvantitativnim ublažavanjem u eurozoni.
"Daljnji monetarni poticaji mogli bi uključivati kupnju osiguranih vrijednosnih papira i obveznica, ali i državnih obveznica, možda i preko ponderirane košarice zemalja eurozone, te visoko ocijenjenih korporativnih obveznica", stoji u priopćenju.
U OECD-u također ističu da su predloženi proračuni Italije i Francuske, koje bi ovog tjedna trebala ocijeniti Europska komisija a nisu usklađeni sa zacrtanim ciljevima, "prikladni" za poticanje gospodarskog rasta.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu