Švicarska narodna banka (SNB) suočena je s najvećim testom u zadnje dvije godine da njezin minimalni tečaj od 1,2 franka za euro bude probijen, premda bi joj obrana toga tečaja mogla biti lakša nego unazad par godina, kada je eurozoni prijetio raspad.
Tečaj franka u petak je na deviznim tržištima bio najsnažniji u odnosu na euro od rujna 2012., naglo se približivši utvrđenom limitu koji je SNB uveo 2011. kada je snažan tečaj franka snažno pogodio tamošnje izvoznike i zaprijetio deflacijom.
Jačanje potražnje za francima ovoga puta izazvali su obnovljena slabost u gospodarstvu eurozone i spremnost Europske središnje banke (ECB) da upotrijebi radikalne monetarne mjere radi poticanja jačanja gospodarstva.
Među važnim čimbenicima izdvaja se i referendum o švicarskim zlatnim rezervama koji se održava ovoga mjeseca. Premda je mala vjerojatnost da će ishod biti pozitivan, podrže li građani referendumsko pitanje, SNB bi bio primoran da ubuduće kupuje zlato paralelno sa svakom intervencijom na tržištu valuta.
Dotok kapitala u Švicarsku značajno je smanjen u odnosu na razine zabilježene na vrhuncu krize u eurozoni, a stišani su i strahovi da će intervencije potaknuti inflaciju. Još je važnije to što je SNB-ova obrana utvrđenog tečaja u 2011. i 2012. bila uspješna a to znači da središnja banka ovoga puta možda neće morati intervenirati istom mjerom kako bi suzbijala nove probleme na tržištima.
Do rujna 2012. SNB je s ciljem obrane toga limita ubrizgao na tržište milijarde franaka, što je rezultiralo snažnim bujanjem rezervi, koje sada dosežu oko 460 milijardi švicarskih franaka (475 milijardi dolara) odnosno oko 70 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP).
"Razlika između danas i 2011. je što tržišta i većina ekonomista vjeruju da bi te intervencije mogle suzbiti špekulacije. Neki su tržišni igrači jednom pokušali 'napadati' utvrđeni tečaj no završili su neslavno, izgubivši goleme iznose novca. Od tada se nitko nije usudio ponovno to pokušavati", kazao je ekonomist Rudolf Strahm.
Frankom se jutros trgovalo po 1,2014 franaka za euro, što je blizu razine od 1,2010 franaka na kojoj je, kako kažu ekonomisti, SNB ranije bio intervenirao.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu