Hrvatska je u posljednje dvije godine, razvojem energetskog sektora, postavljena na svjetske energetske karte kao važan faktor domaće, ali i regionalne te europske energetske stabilnosti, kazao je u petak ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak na konferenciji "Osiguranje uvoza osnovnih proizvoda za EU – energija: nove mogućnosti – ili nove prijetnje".
Već ostvarenim, ali i nedavno započetim domaćim energetskim projektima, koji su i za Europu strateški energetski projekti, budućim generacijama ostavljamo u nasljeđe energetsku sigurnost i stabilnost, kazao je Vrdoljak na konferenciji koju je organizirala skupina poslodavaca Europskog gospodarskog i socijalnog odbora (EGSO), a čiji su domaćini Hrvatska udruga poslodavaca (HUP), Hrvatska gospodarska komora (HGK) i Hrvatska obrtnička komora (HOK).
Vrdoljak je također istaknuo kako je konačan cilj, uz ostvarivanje energetske stabilnosti, osigurati najjeftinije moguće energente za građane i industriju, kao i stabilnu i kvalitetnu opskrbu te racionalno i učinkovito trošenje energije.
Ministar rada i mirovinskoga sustava Mirando Mrsić istaknuo je kako područje energetike daje mogućnost da se promijeni i tržište rada.
Energija i zeleno gospodarstvu su, kaže, nešto na čemu treba zasnivati razvoj i stoga treba početi obrazovati kadrove za ta područja.
Ali energetska politika Hrvatske treba biti usmjerena i prema onim građanima koji u ovom trenutku ne mogu platiti tako skupu energiju, kazao je Mrsić.
Smatra kako je to ono na čemu Hrvatska treba u budućnosti inzistirati – da održi socijalnu državu i da energija za najsiromašniji dio građana treba biti pristupačna.
Direktor HUP-a Davor Majetić kazao je kako su razvoj hrvatske energetske infrastrukture i cjenovna konkurentnost energije preduvjet rasta hrvatskoga gospodarstva.
HUP-ove procjene govore da bi već danas privatni sektor samo u području obnovljivih izvora mogao investirati pet milijardi kuna. Stoga od Vlade očekuju napore kako bi se uklonile sve barijere koje koče privatne investitore u provedbi projekata, i slijedom toga omogućila razvoj poslovanja, otvaranje novih radnih mjesta i jačanje energetskog potencijala zemlje, rekao je.
Potpredsjednik HGK za međunarodne poslove Domagoj Juričić istaknuo je kako se Hrvatska može pozicionirati kao "vrata Europe" za podizanje energetske sigurnosti i neovisnosti kroz nove energetske tokove.
Predsjednik HOK-a Dragutin Ranogajec naglašava kako u Hrvatskoj, ali i EU postoje velike mogućnosti za uključivanje obrtnika kao podizvođača na velikim energetskim projektima, u djelatnostima niskoenergetske gradnje i obnove objekata te kao aktera u provedbi projekata iz područja obnovljivih izvora energije.
Predsjednik skupine poslodavaca Europskog gospodarskog i socijalnog odbora Jacek Krawczyk istaknuo je kako se u namjeri da se osigura energetska neovisnost EU treba usredotočiti na tri ključna područja – diversifikaciju izvora, kreiranje iskonske energetske unije i razvoj infrastrukture kako bi se mogla zajamčiti bolja međusobnu povezanost država članica. Energetski izvori i dalje su moćan politički alat za naše susjede i EU mora ujedinjeno i hrabro riješiti politički izazov, rekao je.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu