Sporazum između američkog Starbucksa i nizozemskih vlasti mogao bi predstavljati nezakonitu državnu pomoć budući da je tom najvećem svjetskom lancu kafića omogućio izračun poreznih obveza temeljem nižih poreznih osnovica, objavila je u petak Europska komisija.
"Prema preliminarnom stajalištu Europske komisije, poboljšani aranžmani o određivanju cijena u korist Starbucks Manufacturinga EMEA predstavljaju državnu pomoć. Komisija ima sumnje u pogledu kompatibilnosti takve pomoći s pravilima unutarnjeg tržišta", stoji u priopćenju Europske komisije, objavljenom pet mjeseci nakon što je pokrenula dubinsku istragu u toj kompaniji.
Ti sporazumi odnose se na određivanje cijena transakcija između podružnica unutar kompanije. Ukupno se vode četiri istrage vezane uz takve sporazume, a EK tvrdi da je njima pojedinim kompanijama omogućena nepoštenu prednost u odnosu na konkurenciju. Istraga se još vodi u tri kompanije – internet tvrtki Amazon.com, talijanskom proizvođaču automobila Fiatu i proizvođaču iPhonea Appleu.
Osim Nizozemske, i regulatori u Luksemburgu, Irskoj, Malti, Belgiji, Cipru i na Gibraltaru pokrenuli su istrage vezane za porezne aranžmane kojima se značajno smanjuju baze za izračunavanje poreznih obveza. Regulatori su kazali da bi takvi povoljniji tretmani mogli kršiti pravila Europske unije o državnoj pomoći.
Te su istrage zasjenile početak rada novog sastava Komisije na čelu s Jean-Claudeom Junckerom, luksemburškim premijerom i ministrom financija već više od dva desetljeća, te su intenzivirale apele zakonodavaca i zemalja članica da se uspostavi usklađeniji porezni sustav u 28-članoj Uniji.
Izbjegavanje plaćanja korporativnh poreza postalo je najvažnija tema na međunarodnoj političkoj agendi nakon izvješća o tome kako velike međunarodna kompanije koriste složene strukture kako bi smanjile svoje porezne obveze, podsjeća Reuters.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu