Državna revizija za 16 od 92 poduzeća zaključila da nisu ostvarila svrhu osnivanja

Autor: Marija Brnić , 12. studeni 2014. u 14:03
Pojedine zone su ostale prazne/Matija Topolovec/PIXSELL

Analizirani su podaci za 2010., 2011. i 2012. godinu, za koje godišnje programe rada i planove poslovanja nije imalo čak 16 tvrtki.

Lokalne tvrtke u vlasništvu županija, gradova i općina moraju poraditi na svojoj učinkovitosti u ostvarenju zadataka, a u velikom broju i na ostvarenju ciljeva zbog kojih su osnovane.

Pokazuje to najnoviji nalaz Državne revizije koja je pročešljala ukupno 92 lokalne tvrtke u 20 županija. U čak 90 posto njih utvrđene su nepravilnosti i propusti u postavljanju ciljeva i donošenju planova razvoja. Analizirani su podaci za 2010., 2011. i 2012. godinu, za koje godišnje programe rada i planove poslovanja nije imalo čak 16 tvrtki, a godišnja izviješća o radu njih sedam nije izradilo, dok kod velikog broja onih koji su to činili, revizori nalaze neispravne i nerealne iskaze. No, za 16 od 92 analizirana poduzeća Državna revizija zaključila je kako nisu ostvarila svrhu radi koje su osnovana.

 Jedno od poduzeća iz tog društva je tvrtka Kukavica iz Velike Pisanice u Bjelovarsko-bilogorskoj županiji, koja se bavi sportsko-turističkim sadržajima i uslugama. Za Kukavicu je Državna revizija dala niz negativnih ocjena i vrlo otvorenu preporuku da sa županijom, koja ju je osnovala pred osam godina, razmotri mogućnosti daljnjeg poslovanja. I prije nego je mišljenje revizije javno objavljeno, za Kukavicu je pred manje od mjesec dana pokrenut postupak likvidacije. Tvrtki je inače zamjereno neuredno vođenje blagajničkog poslovanja, bila je prezadužena, u blokadi od 2012. i poslovala zahvaljujući potpori županije, a iako je imala tek jednog zaposlenog, dugovala je i za poreze i doprinose.

Niti centra, niti dokumenata
Osim Kukavice, još se dva poduzeća izdvajaju maksimalnim primjedbama revizora – sisački Eko-start i Gospodarske zone Prelog.  Za Eko-start revizori tvrde da ne obavlja djelatnosti za koje je registriran, niti je ispunio svrhu osnivanja iz 2008. – uspostavu županijskog centra za gospodarenje otpadom. "Nisu poduzete radnje i aktivnosti za iznalaženje financijskih sredstava, nije izgrađen centar, a nije niti pripremljena projektna dokumentacija za financiranje i gradnju", utvrdili su revizori. Zanimljivo je i da Eko-start nema zaposlenih, a čak 80% rashoda u promatrane tri godine otišlo je za naknadu direktora koji su imali ugovor o djelu. 

Jedan zaposleni
U to vrijeme direkor je bio Dunavko Orešković, a aktualnoj direktorici Sandri Mahnik savjetuje se da sa  vlasnikom, županijom, ozbiljno razmotri mogućnosti stavljanja u funkciju i daljnjeg poslovanja. Preloške Gospodarske zone sličan su slučaj. Tvrtka ima jednog zaposlenog na pola radnog vremena, a za neispunjavanje cilja postojanja pravda se neriješenim odnosima s državom javnim isporučiteljem vodne usluge. 

Nisu ispunili očekivanje

Upitno 90 posto tvrtki

Osim Eko-starta, Kukavice i Gospodarske zone Prelog po ocjeni revizora cilj osnutka nisu još ispunile niti zadarski Eko, vukovarski Eko-sustav, Energana Vinkovci, krapinska Krakom-gradnja, Krapinsko-zagorski aerodrom iz Zaboka, Međimurska energetska agencija Menea i Međimurski sajam poduzetništva Mesap, te Poduzetnički centar Beli Manastir, Poduzetnički inkubator Zadar i Viroxpo iz Virovitice.

Komentirajte prvi

New Report

Close