Opstanak kutinske Petrokemije nužna je za razvoj grada, istaknuto je na današnjoj svečanoj sjednici Gradskog vijeća u povodu 758. obljetnice Kutine na kojoj je bio i predsjednik Republike Ivo Josipović.
"Petrokemija je srce ovdašnjega gopodarstva i treba je sačuvati", rekao je Josipović, ističući da će se, koliko može, zauzimati za opstanak Petrokemije.
U izjavi novinarima nakon sjednice izrazio je nadu da će se za Petrokemiju pronaći najbolje rješenje jer ta je ona, kako je rekao, "gospodarsko srce ne samo Kutine, već i šire".
O važnosti Petrokemije za gospodarstvo Kutine na sjednici je govorio i gradonačelnik Andrija Rudić.
"Petrokemija je ključ sadašnjega i budućeg razvoja Kutine", rekao je te pozvao one koji donose poslovne odluke o Petrokemiji da i dalje, budući da grad nema vlasničkog udjela, ulažu u tu tvrtku kako bi se zadržala proizvodnja i radna mjesta te kako bi ta tvrtka i dalje bila oslonac kutinskoga gospodarstva.
Istaknuo je važnost malih i srednjih poduzetnika, dodajući da su u gradskom proračunu ove godine u odnosu na prošlu za njih udvostručena financijska sredstva, a rezultat je 26 radnih mjesta otvorenih ove godine te 130 radnih mjesta koja će se otvoriti.
Također je istaknuo važnost privlačenja novca iz EU fondova, u čemu Kutina ostvaruje dobre rezultate te je u devet mjeseci ove godine Razvojna agencija koju je grad osnovao privukla 1,5 milijuna kuna.
Upozorio je kako su sve te investicije važne jer je gradska blagajna prazna.
Gradska blagajna je u katastrofalnom stanju, naše kreditne obveze premašile su 40 milijuna kuna, a deficit je veći od 7,8 milijuna kuna, upozorio je Rudić.
U sklopu sjednice Rudić je s ministricom kulture Andreom Zlatar-Violić i pomoćnicom ministra branitelja Vesnom Nađ potpisao sporazum o zajedničkom interesu izgradnje nove poslovno-stambene zgrade.
Taj će kompleks, istaknuo je Rudić, riješiti četiri problema – stambeno nezbrinute stradalnike Domovinskog rata i smještaj Gradske knjižnice, Regionalnog centra za cjeloživotno učenje te Glazbene škole.
Obljetnicu Kutine čestitali su sisačko-moslavački župan Ivan Žinić, predstavnik prijateljskog okruga Main-Kinzing iz Austrije Fritz Schuesler te bugarskoga Dimitrovgrada Yasho Minkov, a nazočne su pozdravili i predsjednik Gradskog vijeća Nikola Domitrović i predsjednica Dječjega gradskog vijeća Lorena Brozović.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Evo me opet nakon gotovo godinu dana. U suštini, “sve je isti kao i ranije” ali na žalost starije i beznadnije. A možda i nije. Reče naš gradonačelnik na gradskom rođendanu, da se za petrokemiju trebamo svi boriti i zadržati ju. Slažem se ali kako. Uglavnom do sada krivicu za sve u petrokemiji snosi naravno država, kao da je to neka tunguzija, a ne hrvatska naša država, ili možda nije? Pa ako je i država “onih drugih” mi smo hrvatski građani, poduzmimo nešto. a krivi za stanje su isključivo i dosadašnji predsjednici uprava Mesarić, Jagušt i Marčinko. Ma hajde molim Vas, a “domaći stručnjaci” iz “prvog ešalona”, ono ništa? Kao da proizvodnju vode Marica i Barica. Kao da Marici i Barici ispdaju postrojenja, lede se transmiteri lome se strojevi troši se nemilice energija, luduju vanjske usluge, a radnici i njihovi deputati vrište “nedamo petrokemiju” i uredno idu na “gablec”. I niko odgovoran, a kamoli kriv, čude se, čak i pitanja postavljaju, a Kutinčani “puše”. I mogli pi popušiti. neznam dali je to dobro ili loše. Na žalost sentiment prema Petrokemiji ne drži me ravnodušnim. Pa evo malo i “trećeg mišljenja” gospodina gradonačelniće.
Kažite “državi” dajte gradu petrokemiju za 1 kunu. Dajte ju bolje nama, kd će te ju svakako nekoj “debeloj guski” dati za jednu kunu i to kako se nagađa čistu od deponije fosforgipsa i pratećih objekata, sa “otpraćenih uskoro tisuću zaposlenih i tržištem od 1,1 milijun tona. A ako mislite da će “debele guske” dati svoje “salo” u očitoj ste zabludi, salit će se one našom “kuruzom” u gnjezdu HABOR-a
A u petrokemiji i Kutini nisu “bedaki” Respektabilna industrijska tradicija, vrijedan narod ako ga se motivira, tvornica koja još nije ni blizu “za baciti” i struka koju samo treba aktivirati i povesti. A novac, novac nije problem ako sve ostalo valja. A da bi valjalo mnogi bi se trebali pogledati u ogledalo i ispovjediti, a neki bi trebali odstupiti. i konačno strateške partnere i sredstva traže ljudi,niso oni krivi što neznaju, krivi su oni koji im taj posao daju, koji kažu da u perokemiju ulazi plin a izlaze granule. A mi to i sa četvrtinu snage, sigurno znamo i bolje. I mogli bi ponoviti 81-83 i zasjesti na daleko prvo mjesto po bdp u ovoj našoj Hrvatskoj. unijeti nekoliko stotina miljuna dolara investicijkog novca i kroz par godina popuniti gradske trgovine, bistroe zadovoljnim građanima.
Utopija ili mogućnost. I jedno i drugo, iz kojeg kuta to promatrali. Ja mislim da je moguće, a imam i prijatelje koji dijele to mišljenje. I spremni smo pomoći.
Iako zvučalo neskromno mi mislimo da to i znamo i da u sinergiji sa strukom u petrokemiji to možemo i provesti. jer mi nismo samo “čitali” petrokemiju, mi smo petrokemiju i “hodali”
Sva sreća novoj upravi, trebat će joj možda već u pred blagdansko vrijeme.
kakve kumrovečke floskule
“”Petrokemija je srce ovdašnjega gopodarstva i treba je sačuvati”, rekao je Josipović, ističući da će se, koliko može, zauzimati za opstanak Petrokemije.””
tvrtka ostavri gotovo 300 mil minusa u tri kvartala, to bi po meni značilo da više služi kao sisa, a ne srce,
Uključite se u raspravu