Pomalo očajnička želja Europske središnje banke (ECB) da suzbije deflaciju, ojača potrošnju i potakne banke na jače kreditiranje posustalog europskog gospodarstva dovele su do uvođenja prve negativne stope na oročene depozite građana.
Njemačka Skatbank prva je banka u Europskoj uniji koja je uvela negativnu kamatnu stopu od -0,25 posto upirući pritom prstom na ECB-ovu politiku kamatnih stopa. Drugim riječima, klijenti ove srednje velike banke iz istočnog dijela Njemačke moraju plaćati banci ako žele oročiti svoj novac.Iako stručnjaci smatraju da ostale banke u eurozoni neće slijediti ovaj primjer, Skatbank je uspjela demantirati predsjednika ECB-a Maria Draghija koji je u lipnju – nakon rezanja ključne kamatne stope na 0,15 posto i uvođenja negativne stope na prekonoćne depozite od -0,1 posto – poručio europskim štedišama kako neće svjedočiti negativnim kamatama na svoju štednju.
Prema mišljenju Drage Jakovčevića, pročelnika Katedre za financije zagrebačkog Ekonomskog fakulteta, ostale banke u eurozoni neće slijediti ovaj primjer jer time štednja kućanstava gubi smisao kao nagrada za odricanje od likvidnosti."Kamatne stope na štednju u razvijenim državama ionako su minimalne, a realno već sada negativne ako se uračuna inflacija", kaže Jakovčević. Dodaje kako se u Hrvatskoj tako nešto ne može dogoditi jer su kamatne stope na štednju dosta veće nego u Europi, ali su još veće kamatne stope na kredite.
Ipak, činjenica je da kamatne stope na štednju kod nas već godinama uporno padaju.Prema podacima Hrvatske narodne banke (HNB), prosječna kamatna stopa na kratkoročne eurske depozite u domaćim bankama pala je sa 3,12 posto u prosincu 2011. godine na 2,02 posto u kolovozu ove godine. Uz najavljeni porez na štednju od 12 posto, koliko će poreznici uzeti od zarađenih kamata, štednja postaje manje atraktivna nego što je bila donedavno. Međutim, Drago Jakovčević sumnja da će doći do "značajnije redistribucije štednje u druge, alternativne oblike ulaganja, kao što su životna osiguranja, dobrovoljna mirovinska štednja ili dionice".
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu