Proračuni europskih država ostali su bez više milijardi eura zahvaljujući poreznoj evaziji brojnih međunarodnih kompanija preko Luksemburga iz kojega dolazi današnji predsjednik Europske komisije Jean Claude Juncker, pokazalo je istraživanje Međunarodnog konzorcija istraživačkih novinara (ICIJ) koje je provedeno za razdoblje od 2002. do 2010. godine.
Više od od 80 novinara iz 26 zemalja otrkilo je da 343 velike međunarodne kompanije, među kojima su Ikea ili Amazon, izbjegavaju plaćanje poreza u matičnim zemljama zahvaljujući specifičnim ugovorima, takozvanim "pismima utjehe", koje im izdaje ministarstvo financija u Luksemburgu. Većinu takvih ugovora za svoje međunarodne klijente isposlovao je PricewaterhouseCoopers (PwC). Zakon koji omogućava bijeg međunarodnih kompanija donesen je u vrijeme dok je i šef luksemburške vlade bio Jean-Claude Juncker.
On je gorljivi branitelj poreznih zakona svoje zemlje, a nedavno je izjavio da "nema dokaza koji upućuju na zaključak da je Luksemburg porezna oaza". Junckerova dodatna poteškoća je što je na čelo Komisije zasjeo dok države muku muče s deficitima i kad su zbog sve većih proračunskih rupa glasovi protiv izbjegavanja plaćanja poreza sve snažniji. Teško sa svoje nove pozicije može gorljivo braniti porezni sustav svoje zemlje, pogotovo jer je Komisija u listopadu objavila da je dobila nedovoljne informacije iz Luksemburga u vezi istrage o izbjegavanju plaćanja poreza kompanija Amazon i Fiat.
Mnogi zastupnici u Europskom parlamentu smatraju da bi Juncker morao snositi odgovornost, a njemački zastupnik Zelenih Sven Giegold izjavio da su "masovna izbjegavanja plaćanja poreza veliki udarac za Junckerov kredibilitet". Nastavio je Giegold u još oštrijem tonu: "Činjenica da je služio kao luksemburški ministar financija i premijer tijekom perioda izbjegavanja plaćanja poreza čini ga suučesnikom". Zatražio je da ministri financija EU na sastanku u petak ozbiljno rasprave i odgovore na ove ozbiljne optužbe. Možda im Junckerove riječi prilikom preuzimanja Komisije sada zazvuče prilično šuplje: "Pokušat ćemo uvesti malo morala i etike u europski porezni pejzaž".
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu