Što znači ‘partnerstvo’ poduzetnika i Porezne uprave?

Autor: Poslovni.hr/Hina , 06. studeni 2014. u 12:13
Photo: Patrik Macek/PIXSELL

Vlada je u četvrtak sa sjednice poslala u Sabor prijedlog izmjena zakona o Poreznoj upravi.

Vlada je u četvrtak sa sjednice poslala u Sabor prijedlog izmjena zakona o Poreznoj upravi, kojima se uvodi horizontalno porezno praćenje poduzetnika odnosno uspostavlja svojevrsno preventivno partnerstvo poduzetnika i Porezne uprave.

To je, po riječima ministra financija Borisa Lalovca, suštinska promjena, koja znači uspostavu dobrovoljnog odnosa poduzetnika i Porezne uprave kako bi se izbjegli naknadni dolasci poreznih rješenja poduzetniku.

Umjesto toga, kaže Lalovac, između njih uspostavlja se ugovorni odnos, gdje će Porezna uprava pri poreznim knjiženjima "ići unaprijed prema poduzetniku provjeravajući je li sve napravio prema propisima". Na taj način izbjegle bi se situacije koje su danas česte, da Porezna uprava i nakon nekoliko godina nalazi nenamjerne propuste i onda tereti poduzetnika, koji pak ne može platiti pa počinju višestupanjski dugi procesi.

Predsjednik Vlade Zoran Milanović istaknuo je da Vlada predlaže "prosvijećeno rješenje", koje traži visokoprofesionalnu birokraciju, inače se otvara prostor korupciji.

Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Poreznoj upravi Vlada usklađuje odredbe Zakona o Poreznoj upravi s odredbama Zakona o državnim službenicima i Zakona o obvezama i pravima državnih dužnosnika.

Također, predlaže se da se Ured za velike porezne obveznike ustroji kao poseban područni ured nadležan za velike porezne obveznike na području Hrvatske.

Predlaže se i zakonom propisati posebne uvjete koje ravnatelj Porezne uprave mora ispunjavati da bi bio imenovan na dužnosničko radno mjesto ravnatelja Porezne uprave. To su deset godina radnog iskustva na rukovodećem položaju i nepostojanje sigurnosnih zapreka za obavljanje tih poslova. Zamjenik ravnatelja, pak, uz opće uvjete, morao bi ispunjavati i poseban uvjet – to osam godina radnog iskustva na rukovodećem položaju.

Komentari (4)
Pogledajte sve

kakvo pitanje, što znači to partnerstvo? pa dogodine će se navršiti već 50 godina tog partnerskog odnosa koji je počeo privrednom reformom i još i danas cvate na obostrano zadovoljstvo. država svojim partnerima poduzetnicima dopustila da otvaraju vlastiti biznis, a zauzvrat poduzetnici svojem partneru državi daju svu zaradu koja im ne treba za preživljavanje.

naravno u situacijama kad im partner ima problema s proračunom bude to i malo više [emo_cool]

Problem je ovdje: “koje traži visokoprofesionalnu birokraciju”.

Takve ima samo u tragovima (ima ih ali ni oni više nemaju volje to raditi), a prosjačni poreznjak u smješten u jedinici lokalne uprave neće nikad dati rješenje da je sve u redu, čak i ako je iz jednostavnog razloga što će se vlast promijeniti, doći će neki novi Linić, i mnogi će vjerojatno nastradati.

Osim toga, cijeli sustav zakona i propisa je potpuno naopako postavljen, zakoni su u koliziji, često se morate osloniti na mišljenje inspektora porezne uprave koje se uglavnom razlikuje od mišljenja drugog inspektora porezne uprave, i tako u krug…

Na kraju je najjeftinije platiti kaznu, da bi se čim više smanjio gubitak vremena…

Iako je ministar Boris Lalovac jedina svijetla točka u Vladi RH i možda najbolji ministar financija u novijoj povijesti, njegove se promijene preblage i kozmetičke prirode. Za izlazak iz krize potrebno je puno više. Najavljeno je smanjenje doprinosa za plaće, ali to smanjenje je nedovoljno da bi potaknulo povećanje potrošnje i lakše poslovanje. Smanjenje je trebalo biti drastično, a NEKE jedinice lokalne samouprave jednostavno ukinut. To je prava reforma. Npr. sisačko-moslovačka županija je mjesecima bila bez županice i što se strašno dogodilo? Ništa – da nije bilo na TV i novinama nebi ni znali da je županija obezglavljena. Jednostavno ukinuti sve županije i manje lokalne jedinice pripojiti jedno drugoj. Bez posla bi ostalno cca 30.000 ljudi koji imaju prosječnu plaću od cca 1.000 € bruto, što na godišnjoj razini iznosi 360 milijna eura + materijalni troškovi od minimalno 50%, dakle ukupno 540 milijuna eura.

Tada bi ostalo dovoljno novca da bi se moglo ukinuti i dodatno 12%-tno oporezivanje dobiti, jer zašto kazniti nekoga tko ostvari dobit???

U tom slučaju počela bi se otvarati radna mjesta, investicije, potrošnja – pa bi se uhljebi iz jedinica lokalnih uprava mogli zaposliti u realnoj ekonomiji.

Recept je vrlo jednostavan, treba imati političke hrabrosti i izgubiti izbore ako treba, iako sam siguran da bi se raspoloženje naglo promijenilo i ova vlast bi ušla u legendu. A do tada tko preživi, pričat će……

Nakon 20 godina kopanja nosa svaki dan po jedna ideja samo krpelje uhljebske ne dirati.

New Report

Close