Premija na životnim osiguranjima već tri godine odolijeva recesiji i opet raste

Autor: Božica Babić , 06. studeni 2014. u 12:46
Potencijal životnih osiguranja neiskorišten, tvrde u branši/FOTOLIA

U prvih 9 mjeseci premija na životno osiguranje porasla je na 1,89 mlrd. kn.

Milijardu i 554 milijuna kuna isplaćeno je 2013. po isteklim policama životnih osiguranja, a za prvih devet mjeseci ove godine još milijardu i 83 milijuna.

Premija na životnim osiguranjima unatrag tri godine odolijeva recesiji i opet bilježi stope rasta. Nisu velike, ali unose optimizam na tržište i u industriju osiguranja jer je u 2012. u odnosu na godinu prije premija uvećana za 1,1 posto. Prošla je godina naspram 2012. zaključena uz rast od 3,2 posto, dok je rezultat ostvaren za prvih devet mjeseci 2014. na godišnjoj razini rast premije od 4,1 posto, na 1,89 milijardi kuna. Ti rezultati postignuti su bez logističke potpore države.
 

Naime, Vlada se prije kratkoročno poigrala s tzv. poreznom olakšicom koja je zapravo bila samo odgoda porezne obveze do momenta naplate osigurnine iz ugovora o osiguranju života. Uz činjenicu da Hrvati u bankama drže rekordnih 330 milijardi kuna depozita dio tog iznosa nedvojbeno bi završio i na ugovaranju polica životnih osiguranja samo da su mjerodavni imali više sluha. Zakonodavac, međutim, ne uspijeva prepoznati partnerstvo koje mu nudi industrija osiguranja.

Naprotiv, vladajući su bili zamislili da uvođenjem poreza na kamate zahvate i porezne obveznike koji imaju policu životnog osiguranja. Htjeli su oporezovati isplaćenu naknadu iznad uplaćenih premija osiguranja. Iznos je to koji u pravilu osiguravatelji pripisuju klijentima kako bi ih motivirali na zaključivanje police. Na sreću, odustalo se od takve mjere. A upravo je polica životnog osiguranja proizvod koji jamči mogućnost smanjivanja socijalnog pritiska na državu. O potencijalu životnih osiguranja te o nizu aktualnih problema iz struke razgovarat će se na godišnjem skupu industrije osiguranja koji se danas i sutra održava u Opatiji, u organizaciji Hrvatskog ureda za osiguranje i Hrvatske gospodarske komore.

Komentirajte prvi

New Report

Close