Najveće banke u svijetu rezervirale su gotovo sedam milijardi dolara za potrebe potencijalnih nagodbi s regulatorima vezano za globalne istrage pokrenute zbog njihova navodnog tajnog dogovaranja i manipulacija na tržištima deviza.
Najveća europska banka HSBC najnovija je u nizu onih koje su u poslovnim izvješćima objavile iznose sredstava rezerviranja, i to u visini od 378 milijuna dolara, namijenjenih isključivo rješavanju potencijalnih nagodbi s britanskom regulatornom agencijom FCA.
HSBC je tako zadnja o tome izvijestila u skupini šest banaka koje su u pregovorima s britanskim regulatorom oko nagodbe. Ostalih pet banaka također je rezerviralo značajne iznose vezano za tu globalnu istragu koja se vodi više od godinu dana. Britanske banke Royal Bank of Scotland (RBS) i Barclays prošlog su tjedna rezervirale iznose od 640 milijuna odnosno 800 milijuna dolara.
To bi značilo da su tri britanske banke u poslovnim izvješćima iskazale ukupan iznos sredstava rezerviranja od gotovo 1,8 milijardi dolara za spomenute namjene.
Iznos od gotovo sedam milijardi dolara iskazan u izvješćima osam banka, među kojima su i Deutsche Bank i Credit Suisse, ne tiče se u potpunosti navedenih slučaja, premda će lavovski dio toga iznosa vjerojatno u te svrhe biti potrošen, mišljenja su analitičari.
No, kada se tomu pridruže potencijalne nagodbe s američkim ministarstvom pravosuđa, koje je pokazalo kapacitete i spremnost kazniti banke s iznosima koji se procjenjuju na više milijardi dolara u slučajevima kad se dokaže nedopušteno financijsko poslovanje, ukupan bi iznos novčanih kazni mogao biti i znatno veći, procjenjuju analitičari.
Desetak regulatora diljem svijeta provodi slične istrage, podsjeća Reuters.
Pregovori britanskog regulatora sa šest banaka u uznapredovaloj su fazi, pa bi nagodba u iznosu od 1,5 do dvije milijarde britanskih funta (od 2,4 milijardi do 3,2 milijarde dolara), mogla biti postignuta već u drugoj polovini ovoga mjeseca. Riječ je o RBS-u, Barclaysu, HSBC-u, švicarskom UBS-u, te američkim divovima JP Morganu i Citiju. Unatoč poziciji druge najveće banke u svijetu za poslovanje s devizama, Deutsche Bank nije dio tih pregovora.
Procjene ukupnog iznosa kazni za banke vezano za optužbe za tajno dogovaranje i manipulacije na valutnim tržištima uvelike variraju. Istraživačka tvrtka Autonomous procijenila je ukupan iznos kazni na oko 35 milijardi dolara. Taj iznos je znatno veći u odnosu na šest milijardi dolara koliko je dosad platilo 10 financijski tvrtki koje su se nagodile u međunarodnim istragama oko manipulacija kamatnim stopama Libor.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu