Ministar financija Boris Lalovac izjavio je danas kako je informaciju da bi se Hrvatska bila spremna zadužiti da otkupi dionice Ine od MOL-a vidio u novinama te kako, po njemu, nema mjesta za nova zaduživanja.
"Ja moram priznati da sam to danas vidio u novinama. Muku mučim i ovako s financiranjem, a još naći nova zaduženja, moram priznati da što se mene tiče vrlo je mali prostor", rekao je Lalovac odgovarajući na novinarsko pitanje o mogućnosti da se Hrvatska zaduži kako bi otkupila dionice Ine od MOL-a, te što bi to značilo za proračun i koliko je to realan scenarij.
"Vidite koliki nam je javni dug, tako da ne znam. Nisam o tom modelu razgovarao s ministrom Vrdoljakom, da li bi to značilo uključivanje u javni dug, vrlo vjerovatno bi, moram još sjesti s njim da vidim o čemu se tu radi. Međutim, prostora za daljnja zaduživanja nema", istaknuo je Lalovac.
Na pitanje da se kao kolateral za kredit kojim bi se kupile dionice Ine spominje zalog nad dionicama Ine u vlasništvu države, Lalovac je rekao kako to tek mora vidjeti.
"Moram vidjeti. Nešto što vam Eurostat proglasi kao dio javnog duga, bez obzira što bio kolateral, onda vam je to javni dug. Pitanje je imamo li prostora; po mene nemamo", ponovio je Lalovac, koji je sudjelovao na panel diskusiji "Aktualna porezna politika i reforma", održanoj u organizaciji Visoke škole za financije i pravo Effectus.
Ministarstvo gospodarstva: Sve opcije za Inu otvorene
Ministarstvo gospodarstva potvrdilo je danas Hini, u povodu medijskih objava o mogućem otkupu MOL-ova dioničkog udjela u Ini, da se analiziraju sve mogućnosti rješavanja problema izazvanih zategnutim odnosima Vlade i MOL-a kao najvećih Ininih dioničara.
"Povodom informacija objavljenih u današnjim dnevnim novinama, Ministarstvo gospodarstva može potvrditi da se na stručnoj razini analiziraju sve mogućnosti rješenja trenutačne situacije u kojoj MOL želi narušiti energetsku stabilnost zemlje i razvoj Ine", kaže se u odgovoru tog ministarstva na Hinin upit za komentar članka u današnjem Jutarnjem listu.
Jutarnji list piše da je Ministarstvo gospodarstva dostavilo Državnom tajništvu SAD-a, koje je ponudilo da prijateljski posreduje u rješavanju spora između Vlade i MOL-a oko Ine, dokument s prijedlogom da Hrvatska kupi dionice Ine koje su u vlasništvu MOL-a. Taj list dalje piše da bi Hrvatska tu kupnju mogla ostvariti kreditom od 2,6 milijardi eura, a uz zalog dionica Ine u vlasništvu države kao kolaterala.
U Ministarstvu kažu da je "hrvatska država zbog najave MOL-a o mogućnosti prodaje udjela u Ini, ali i neispunjenja MOL-ovih poslovnih planova o razvoju Ine te odluka suprotnih interesima države, odlučila preispitati sve mogućnosti".
Dodaju kako Ministarstvo može potvrditi da nikakva odluka, a posebno ne ona o eventualnom otkupu MOL-ovog udjela, nije donesena, jer bi o tako važnoj odluci javnost bila informirana.
"Država kao drugi najveći dioničari u hrvatskoj strateški važnoj energetskoj tvrtki Ini time pokazuje odgovornost prema državnim strateškim interesima. Ministarstvo gospodarstva je sada usredotočeno na arbitražne postupke i završetak pregovaračkog procesa s MOL-om, a nastavak pregovora očekujemo sredinom studenog", kaže se u odgovoru Ministarstva gospodarstva na upit Hine.
Komadina: Hrvatska treba preuzeti većinski paket dionica Ine
Primorsko-goranski župan Zlatko Komadina izjavio je danas da je Ina trebala ostati hrvatska kompanija, u većinskom državnom vlasništvu, te da je za to da Hrvatska preuzme većinski paket Ininih dionica.
Komentirajući navodni plan da Hrvatska otkupi dionice Ine koje su u vlasništvu MOL-a, Komadina je na redovnoj konferenciji za novinare rekao da nije imao prilike čuti originalnu izjavu o tome.
"No, što se mene tiče, tu kucate na otvorena vrata, po meni je Ina trebala ostati hrvatska kompanija, barem u većinskom hrvatskom vlasništvu, što sva daljnja događanja i pokazuju. Apsolutno sam za to da većinski paket preuzme Hrvatska, a s druge strane, pitanje je čak moramo li mi što ponovno kupovati, jer je jedan dio toga paketa koji je išao MOL-u kao strateškom partneru očito proizvod nekih nečasnih radnji koje su predmet sudskih procesa u Hrvatskoj", izjavio je Komadina, navodeći da, premda nije stručan u tom području, nego se vodi logikom, ukradeno treba vratiti.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Milanovic-od-pocetka-mandata-na-sluzbena-putovanja-potrosio-vise-od-2-milijuna-kuna
Milanovićev ured od početka mandata potrošio više od dva milijuna kuna na službena putovanja
Samo Vladini uredi troše više od milijun kuna godišnje na službena putovanja
http://www.index.hr/vijesti/clanak/milanovic-od-pocetka-mandata-na-sluzbena-putovanja-potrosio-vise-od-2-milijuna-kuna/780103.aspx
Izgleda da je to svima jasno osim “ekspertu” Vrdoljaku. O čemu taj čovjek priča? Ne možeš raspolagati financijama Hrvatske a misliti da ti je državna riznica puna i bez većih obveza kao primjera radi u Njemačkoj, Švicarkoj i nekim skandinavskim zemljama. Ova vlada se zaista ne može pohvaliti da ima sposobne i dobre ministre ali ovakve izjave i maštarije svakako premašuju dobar ukus i sve granice normale.
To da Hrvatska kupuje od MOL-a INU plasirala nam je Yutarnja laž.
Tko uopće može povjerovati u to da bi Vrdoljak ili ijedan HNS-ovac mogao napraviti bilo šta korisno za Hrvatsku ?
Oni svi samo razmišljaju kako bi prodali Autocestu Dalmatinu za 15 miliardi pa da mogu lagodno preživjeti na vlasti do izbora.
Uključite se u raspravu