Alternativno rješavanje sporova dobro je ne samo za rasterećenje pravosuđa nego i za buduće dobre odnose poslovnih partnera koji imaju neki spor, ali i za poticanje gospodarske aktivnosti, istaknuto je na 5. međunarodnoj konferenciji "Alternativno rješavanje sporova – suradnja uprave i pravosuđa s gospodarstvom" koja se održava u organizaciji Hrvatske obrtničke komore (HOK).
Zamjenica ministra pravosuđa Sandra Artuković Kunšt istaknula je kako je upoznavanje i podizanje svijesti o mirenju i alternativnom načinu rješavanja sporova izuzetno važno za gospodarski razvoj Hrvatske te kako, s aspekta ekonomskog poslovanja, mirenje i alternativno rješavanje sporova potiču gotovo sve zemlje članice EU pa tako i Hrvatska.
U Strategiji razvoja pravosuđa za razdoblje 2013. do 2018. alternativno rješavanje sporova prepoznato je kao važna smjernica kako bi se rasteretili sudovi, ali i potaknula gospodarska aktivnost, kazala je.
Predsjednik HOK-a Dragutin Ranogajec je istaknuo kako je HOK prepoznao koje koristi alternativno rješavanje sporova pruža u smanjenju administrativnih prepreka za poslovanja i investicije te u kreiranju poticajnog poslovnog okruženja.
Suradnja pravosuđa i uprave s predstavnicima gospodarstva nužna je radi pružanja kvalitetnih usluga obrtnicima i poduzetnicima, poručio je.
Ranogajec je kazao kako je unatoč nizu reformi, koje su namijenjene poboljšanju učinkovitosti pravosudnog sustava, još uvijek vidljivo da sudski postupci dugo traju.
Stoga su, kako je rekao, potrebni trajni napori na stvaranju i provedbi pravih poticaja za pravovremeno rješavanje postupaka i poticanje izvansudskih nagodbi kako sporovi ne bi ometali poslovnu aktivnost i smanjili privlačnost za izravna ulaganja u Hrvatsku.
Potrebno je između ostalog iskoristiti i mogućnosti koje pruža postupak alternativnog rješavanja sporova, kazao je te dodao kako primjerice korištenjem usluga medijacije obrtnici čuvaju vrijeme, energiju i novac za poduzetničke aktivnosti.
Predsjednik Suda časti HOK-a i Centra za mirenje HOK-a Damir Kontrec, sudac Vrhovnog suda, istaknuo je kako je u Hrvatskoj broj predmeta za koje se traži alternativni način rješavanja sporova još uvijek mali.
Razloge treba tražiti prije svega u činjenici da država i dalje svojim propisima određuje nadležnost sudova i tjera stranke u sudski postupak, a ne na mogućnost alternativnog rješavanja sporova, kazao je.
Alternativni način rješavanja sporova nisu zamjena za sudske postupke, već dodatna mogućnost za brže, jeftinije i učinkovitije rješevanje spornog odnosa, naglasio je Kontrec te dodao kako postupak pred sudom uvijek ostaje kao opcija, ako alternativni način rješavanja spora ne uspije.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu