Knjigovodstvena vrijednost dionice Doma porasla 30 posto

Autor: Robert Knežević , 04. prosinac 2006. u 06:30

Skupština dioničara SN holdinga nedavno je izglasala smanjenje temeljnog kapitala holdinga ispod razine od 30 milijuna kuna, čime je još više u pitanje dovedena transparentnost rada ovog holdinga

Ove su godine sestrinski holdinzi Dom, SN te Valamar Grupa ostvarili dobre poslovne rezultate. Pritom je najuspješniji među njima bio Dom holding, koji je unatoč ostvarenom devetomjesečnom gubitku koji je ove godine iznosio 31,42 milijuna kuna (3,87 kuna po dionici) zabilježio najveći porast vrijednosti imovine, koja je od početka ove godine porasla za gotovo 475 milijuna kuna. Naime, u odnosu na prošlu godinu dogodile su se brojne računovodstvene promjene (primjena novog Zakona i MSFI) u načinu knjiženja realiziranih, ali nerealiziranih dobitaka pa je otuda i Dom holding ove godine, a sukladno povećanju tržišne cijene dionica koje ima u vlasništvu, ostvario iznimno visok porast vrijednosti imovine.

Rast imovine Doma
Tako je, primjerice, kratkotrajna financijska imovina holdinga od početka ove godine porasla za više od 512 milijuna kuna. Otuda je i knjigovodstvena vrijednost dionice holdinga porasla za gotovo 30 posto, odnosno sa 186,27 na 241,13 kuna, koliko je iznosila na kraju rujna ove godine. Pretpostavlja se da je snažan rast zabilježio i eNAV (procijenjena vrijednost imovine) koji se prema posljednjim procjenama kretao negdje na razini od oko 280 kuna za dionicu holdinga. Budući da se posljednjih dana dionicama Doma na velikim volumenima trgovalo u rasponu tržišne cijene od 155 do 170 kuna, može se procijeniti kako dionica ovog holdinga nosi u odnosu na eNAV značajan diskont, koji se sukladno takvim procjenama kreće u rasponu od 40 do 45 posto. Kako bi se uobičajeni diskont trebao kretati na razini od 25 do 30 posto, pretpostaviti je da će vremenom cijena dionice Doma porasti do razine od oko 220 kuna gdje bi se kratkoročno trebale iscrpiti i sadašnje disproporcije između diskontirane tržišne cijene te procijenjene vrijednosti imovine po dionici holdinga. Inače, u devet ovogodišnjih mjeseci zaduženost Dom holdinga zadržana je na vrlo niskoj razini pa je u tome smislu i likvidnost holdinga bila vrlo visoka. Dobre devetomjesečne rezultate ostvario je i SN holding. Naime, ovaj je holding tijekom godine ostvario neto dobit u iznosu od 13,02 milijuna kuna, odnosno 3,86 kuna po dionici. Ovogodišnji su poslovni prihodi SN holdinga iznosili 21,13 milijuna kuna, dok su ukupni prihodi bili nešto viši, a iznosili su 23,22 milijuna kuna. U usporedi s istim razdobljem lani, ovogodišnji su ukupni prihodi SN holdinga ipak bili znatno niži nego lani (53,62 milijuna kuna) budući da su ove godine financijski prihodi holdinga iznosili svega 1,94 milijuna kuna (lani, 53,25 milijuna kuna). S druge strane, i ukupni su rashodi bili znatno niži, a ove su godine iznosili 10,2 milijuna kuna za razliku od prošlogodišnjih 29,4 milijuna kuna.

U odnosu na kraj prošle godine, ukupna je imovina SN holdinga povećana za nešto manje od 7 posto, odnosno sa 411,67 na 440,39 milijuna kuna. Kako su u isto vrijeme ukupne kratkoročne obveze holdinga smanjene sa 16,25 na 2,44 milijuna kuna, a da se dugoročna rezerviranja za rizike i troškove (67,17 milijuna kuna) nisu mijenjala, povećana je i knjigovodstvena vrijednost dionice SN holdinga, i to sa 97,16 na 109,78 kuna. U isto je vrijeme procijenjena vrijednost imovine SN holdinga po dionici – eNAV (s uključenim potraživanjima po sporovima s HFP-om) porasla na razinu od tristotinjak kuna. Otuda se može zaključiti kako se dionicom ovog holdinga pri sadašnjoj razini tržišne cijene (180 kuna) trguje uz diskont od oko 40 posto. Međutim, treba naglasiti da je takav diskont u neku ruku i očekivan i kako je teško procijeniti s kojim uspjehom te u kojoj mjeri će se jednog dana dioničari SN holdinga naplatiti iz predmetnog spora. Osim toga, skupština je dioničara SN-a nedavno izglasala smanjenje temeljnog kapitala holdinga ispod razine od 30 milijuna kuna, čime je još više u pitanje dovedena transparentnost rada ovog holdinga, a to sa strane procjene iziskuje i veći diskont tržišne cijene u odnosu na eNAV.Turistički holding, Valamar Grupa, u devet je mjeseci ove godine prema nekonsolidiranim rezultatima poslovanja ostvarila nešto slabije rezultate nego u istome razdoblju prošle godine. Tako je iz poslovnih aktivnosti Grupa ove godine ostvarila gubitak u iznosu od 1,45 milijuna kuna (a lani dobit u iznosu od 6,14 milijuna kuna), no zato je imovina Grupe nastavila rasti.

Rast aktive Valmara
Tako je ukupna aktiva Grupe od početka ove godine povećana sa 426,67 na 455,89 milijuna kuna, dok se u isto vrijeme kratkoročne obveze Grupe nisu mijenjale (25,49 milijuna kuna). Otuda je u promatranom razdoblju porasla i knjigovodstvena vrijednost dionice Valamar Grupe sa 118,78 na 127,43 kune. Također, i eNAV je zabilježio rast pa se on sada, sukladno procjenama, kreće na razini od oko 180 kuna. Međutim, situacija u pitanju procjene vrijednosti imovine po dionici Grupe uskoro bi se mogla znatno promijeniti. Sutra bi se, naime, trebala održati skupština Valamar Grupe, na kojoj će se, među ostalim, donositi i odluka o dokapitalizaciji Grupe privatnom ponudom. Predviđeno je da se temeljni kapital Grupe poveća iz­davanjem i uplatom do najviše 3,377.441 novih redovnih dionica koje glase na ime, bez nominalnog iznosa. U skupštinskom sazivu stoji kako bi nove redovne dionice trebali upisivati dioničari Grupe, prema popisu u prilogu poziva, koji, usput rečeno, nije javno objavljen pa je ostalo nejasno na koga će se predmetna dokapitalizacija zapravo odnositi, na sve postojeće dioničare Valamara ili samo one s famoznog neobjavljenog popisa.

‘Razvodnjavanje’ kapitala Valamara
nače, cijena Valamarove dionice u dokapitalizaciji koja bi se trebala odvijati u dva kruga trebala bi iznositi svega 10 kuna. Kada se tome doda i prijedlog prema kojem bi predstojeća skupština društvima Epic Goldscheider und Wurmbck Unternehmensberatungsges.m.b.H., te društvima Enitor d.o.o. i Scapus d.o.o. trebala omogućiti neobjavljivanje javne ponude ako oni steknu više od 25 posto dionica s pravom glasa, jasno je da predstojeća dokapitalizacija Valamara otvara neka pitanja na koja je iz sadašnje situacije teško dati ikakav jednoznačan odgovor. Ono o čemu nema dvojbe jest da će se dokapitalizacija holdinga po cijeni od 10 kuna, uz moguće udvostručenje broja izdanih dionica, nesumnjivo negativno odraziti na postojeći kapital Grupe, odnosno da će se on u znatnoj mjeri “razvodniti”.

Komentirajte prvi

New Report

Close