EU28: Hrvatska je po državnim intervencijama u energetiku predzadnja na listi, a gori od nas samo je Cipar

Autor: Croenergo.eu , 15. listopad 2014. u 11:28

Ova studija pokazuje kako je u 2012. ukupna vrijednost javnih intervencija u energetski sektor (bez prijevoza) na razini EU-28 iznosila 122 milijarde eura.

Autor: © Portal croenergo.eu (T.M.) / ENERGO MEDIA SERVIS

 "Način na koji funkcioniraju energetska tržišta te učinci državnih intervencija u Europskoj uniji bili su predmetom mnogih rasprava proteklih godina. Unatoč tome, do danas nije postojao potpuni skup podataka za 28 zemalja članica, a u kojem su detaljno izložene državne intervencije na energetskom tržištu. Novoobjavljeno izvješće predstavlja rezultate studije koju je naručila Opća uprava za energetiku kako bi kvantificirala opseg javnih intervencija na energetska tržišta u svih 28 zemalja članica za sve oblike energije osim prijevoza. Jedan od razloga zbog kojih vlade interveniraju na energetska tržišta je činjenica da tržište adekvatno ne procjenjuje troškove kao što su utjecaj na okoliš. Zaključno, studija pruža indikativne troškove energije koji će poslužiti u davanju šireg konteksta kvantificiranju intervencija i vanjskih troškova.", pokazuju podaci iz izvora Saveza za energetiku Hrvatske.

– Intervencije u obliku potpora za proizvodnju iz obnovljivih izvora imaju najvišu vrijednosti i na razini EU-a kreću se oko 41 milijarde eura
– Potpore za energetsku učinkovitost na razini EU-a iznose oko 9 milijardi eura
– Potpora proizvodnji energije iz nafte, plina i ugljena na EU razini zauzima gotovo 70% od ukupnog iznosa potpora
– Prije liberalizacije energetskog tržišta velika većina infrastrukture izgrađena je od strane države ili državnih kompanija
– Ukupna povijesna EU potpora u istraživanje i razvoj u energetskom sektoru u periodu od 1974.-2007. bila je 108 milijardi eura
– Najznačajnije intervencije namijenjene su europskoj rudarskoj industriji
– 2012. rashodi za prijenos električne energije u EU28 kretali su se oko 20 milijardi eura
– 2012. rashodi za plinske mreže kretali su se oko 15 milijardi eura

Ova studija pokazuje kako je u 2012. ukupna vrijednost javnih intervencija u energetski sektor (bez prijevoza) na razini EU-28 iznosila 122 milijarde eura. Ova brojka sadržava vrijednost javnih intervencija u 2012. godini te opću procjenu direktnih povijesnih potpora koje su iznosile 9 milijardi eura. Direktne povijesne potpore i danas imaju direktni učinak na energetski sektor.

Ukupna vrijednost troškova energije u 2012. iznosila bi oko 500 milijardi eura, ukoliko uzmemo u obzir veleprodajne cijene. Naravno, troškovi za maloprodajne potrošače bili bi još i veći. Intervencije u obliku potpora za proizvodnju iz obnovljivih izvora imaju najvišu vrijednosti i kreću se oko 41 milijarde eura, dok je potpora za potražnju iznosila 27 milijardi eura, a potpora za energetsku učinkovitost 9 milijardi eura. U izvješću je sadržano ukupno 700 različitih vrsta intervencija koje su dodijeljene tijekom 2012. godine. Za većinu intervencija istraživačima su na raspolaganju bile nacionalne bilance. Tamo gdje ovi izvori nisu bili dostupni, istraživači su vrijednosti intervencija računali unaprijed određenom metodologijom.

Javne intervencije u energetsko tržište odvijaju se već desetljećima te neke od njih još i danas imaju utjecaj na cijene energije na tržištu. Većina trenutne energetske infrastrukture razvijena je u vremenima kada su postojala znatna javna (nacionalna ili lokalna) vlasništva i centralna planiranja razvoja energetskih sustava.

Zbog dinamičnog razvoja današnjeg tržišta te promjena u prioritetima i strukturi energetskog tržišta, vrlo je teško u određenim kategorijama označiti što je subvencija, a što nije. Iako su se istraživači složili oko metode procjene potpora, u podacima i metodologiji postoji znatni "sivi" prostor.

Grafikon 1 pokazuje ukupnu vrijednost intervencija u 2012. godini za proizvodnju energije u ukupno 14 različitih tehnoloških kategorija te zasebno za potražnju za energijom i energetsku uštedu. Najveća kategorija intervencija je ona vezana uz energetsku potražnju koja pokriva mjere koje potiču korištenje energije radi ostvarivanja poreznih olakšica. Općenito gledano, potpora energetskoj potražnji uglavnom potiče individualne izvore energije u odnosu na njihovo mjesto u energetskom miksu. Potpore su uglavnom bile usmjerene prema izvorima energije kao što su ugljen, plin i nuklearna energija. Potpora proizvodnji energije iz nafte, plina i ugljena zauzima gotovo 70% od ukupnog iznosa potpora. Članak u cijelosti pročitajte ovdje.

Komentirajte prvi

New Report

Close