Njemačko gospodarstvo moglo bi zabilježiti pad aktivnosti u trećem tromjesečju, no recesija, koja se obično definira kao dva uzastopna tromjesečja pada aktivnosti, ne bi trebala dugo trajati, smatra glavni ekonomist njemačkog ekonomskog instituta ZEW.
"Ne može se isključiti da će u trećem tromjesečju doći do pada aktivnosti, no ne očekujem dulju recesiju, ponajprije zato što su domaći fundamenti u Njemačkoj snažni. Na strani izvoza postoje neki negativni čimbenici, Ukrajina i ostalo. No postoji i nada, američko se gospodarstvo oporavlja i općenito, situacija nije takva kao što ljudi trenutno misle", kazao je danas Clemens Fuest, glavni ekonomist ZEW instituta, u intervjuu njemačkim medijima.
Taj ugledni njemački institut u međuvremenu je objavio da je indeks povjerenja, dobiven temeljem mjesečne ankete provedene među analitičarima i ulagačima u vodećem europskom gospodarstvu, u listopadu skliznuo u negativno područje po prvi puta nakon gotovo dvije godine – na minus 3,6 bodova. Podatak je znatno lošiji nego što su očekivali analitičari, koji su u anketi Reutersa procjenjivali da će pasti sa 6,9 na 1 bod.
"Geopolitičke tenzije i slab gospodarski razvoj u nekim dijelovima eurozone izvor su stalne nesigurnosti", poručio je ZEW institut. Niz posljednjih razočaravajućih gospodarskih pokazatelja, uključujući oštar pad industrijske proizvodnje i narudžbi te izvoza u Njemčkoj "vjerojatno je pridonio rastu pesimizma među financijskim stručnjacima", zaključuje ZEW.
Kako je njemačko gospodarstvo u drugom tromjesečju palo za 0,2 posto na kvartalnoj razini, daljnji pad bruto domaćeg proizvoda (BDP) u trećem kvartalu značio bi da je najveće europsko gospodarstvo tehnički uronilo u recesiju.
"Financijski stručnjaci ZEW-a očekuju da će se gospodarska situacija u Njemačkoj srednjoročno dodatno pogoršati", kazao je Fuest.
Fuest nadalje propituje insistiranje vlade u Berlinu na zacrtanom cilju o uravnoteženju državnog proračuna u idućoj godini, unatoč pozivima da vlada poduzme daljnje mjere usmjerene gospodarskom rastu a među kojima su i državna ulaganja. Berlin time riskira da u očima drugih ispadne 'dogmatičan', smatra glavni ekonomist ZEW-a.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu