Cijene energije u Hrvatskoj tijekom protekle godine bile su u padu, a liberalizacija tržišta dovela je do povećanja konkurencije, većeg broja opskrbljivača i povišenje razine usluge koja je na raspolaganju kupcima.
To je zaključak koji proizlazi iz izvješća Hrvatske regulatorne energetske agencije (HERA) za 2013. godinu koje se trenutno nalazi na razmatranju u Saboru. Prema podacima HERA-e, ti su trendovi vidljivi u većini sektora domaćeg energetskog tržišta. Tako je u 2013. zabilježen pad prosječne cijene električne energije za sve vrste kupaca u segmentu poduzetništva, bilo da se opskrbljuju preko niskonaponske, srednjenaponske ili visokonaponske mreže. Taj pad cijena, iako ne strelovit, uvelike je bio posljedica rasta poslovanja alternativnih opskrbljivača na tržištu čiji je udjel do kraja 2013. dosegao 7,8 posto, ali i čak 15,6 posto među onim kupcima koji nisu korisnici javne usluge opskrbe električnom energijom. Prema podacima Agencije, radi se o porastu od čak 500 posto.
Sličan efekt vidljiv je i na tržištu prirodnog plina. Primjerice, prema podacima HERA-e, još prije dvije godine hrvatska industrija plaćala je 27 posto veću cijenu plina od europskog prosjeka. Već prošle godine ta je brojka pala na 13 posto, a kako je trend pada cijena i rasta konkurencije zabilježen i u ovoj godini, za očekivati je da bi u bližoj budućnosti moglo doći i do izjednačavanja cijena s onima u Europskoj uniji. Ta činjenica u kombinaciji s većom konkurencijom opskrbljivača – HERA-ino izvješće pokazuje da su u 2013. broj opskrbljivača i stopa promjene opskbljivača na tržištu porasli – mogla bi u budućnosti rezultirati daljnjim padom cijene.
Ipak, nasuprot tim pozitivnim tržišnim trendovima, stoje i potencijalni trendovi koji bi u bliskoj budućnosti mogli utjecati na rast cijena. U segmentu električne energije očito je da će puno toga ovisiti o vremenskim prilikama u 2015. godini, pogotovo s obzirom na goleme probleme koje su pojedini veliki proizvodni objekti u regiji pretrpjeli zbog ekstremnih vremenskih prilika ove godine. Drugi važan faktor svakako je ukrajinska kriza koja ima potencijal rezultirati nestašicom prirodnog plina u regiji, a konzekventno i općenitim porastom cijena energije. Treći negativni faktor svakako je rat na Bliskom istoku koji bi u slučaju eksalacije i širenja na još neke države izazvao i rast cijena nafte, te svih drugih energenata koji su na naftu indeksirani.
Utoliko, iz perspektive cijene i sigurnosti opskrbe energijom, godina koja nam predstoji nesumnjivo će biti neizvjesna, a odgovori na neka od otvorenih pitanja moći će se doznati na velikoj konferenciji Energy Market Forum 2014. koja će se održati 28. listopada u Zagrebu.
Iskoristite priliku da na jednom mjestu ostvarite kontakt s predstavnicima svih relevantnih opskrbljivača električne energije, prirodnog plina i naftnih derivata u Hrvatskoj, te čujete njihova predviđanja o kretanjim cijene energije u narednoj godini.
Sve informacije o konferenciji dostupne su na linku.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu