Sisačka rafinerija: ‘Da se ulagalo, ne bi se pričalo o zatvaranju’

Autor: Poslovni.hr/Hina , 24. rujan 2014. u 15:55
Photo: Marko Prpic/PIXSELL

Bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić izjavio je danas kako se o mogućnosti zatvaranja Rafinerije nafte Sisak ne bi razgovaralo da se ulagalo u nove tehnologije, a zamjenik župana Sisačko-moslavačke županije Ivan Nekvapil da se odluka Uprave Ine očekuje sa zebnjom.

Bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić izjavio je danas kako se o mogućnosti zatvaranja Rafinerije nafte Sisak ne bi razgovaralo da se ulagalo u nove tehnologije, a zamjenik župana Sisačko-moslavačke županije Ivan Nekvapil da se odluka Uprave Ine očekuje sa zebnjom.

Na današnjoj sjednici Uprave Ine, koja je počela u 11 sati, vjerojatno se raspravlja o rafinerijskom poslovanju, a u javnosti se nagađa da bi mogla biti donesena odluka o gašenju prerade u Rafineriji nafte Sisak, čime bi bilo ugroženo 800 radnih mjesta.

Pogone treba obnavljati i stvarati nove mogućnosti, a to može nova tehnologija. Zato je trebalo ulagati u ove tehnologije pa ne bi bilo zatvaranja pogona, rekao je Mesić zamoljen za komentar mogućnosti zatvaranja sisačke rafinerije, nakon proslave 40. godišnjice osnivanja Janafa.

"Kad bi se nešto gasilo, a ujedno otvaralo nešto novo to bi bilo za pozdraviti, ali ovaj slučaj pokazuje kako nije bilo ideje što učiniti kada neki pogon dotraje", dodaje bivši predsjednik.

Odluka Uprave Ine očekuje se sa zebnjom

Zamjenik župana Sisačko-moslavačke županije Ivan Nekvapil, pak, nakon proslave 40. godišnjice osnivanja Janafa, izjavio je kako ne vjeruje da će danas biti donijeta odluka o zatvaranju rafinerije. Podsjeća da su radnici rafinerije dali podršku ministru gospodarstva Ivanu Vrdoljaku da ustraje u borbi da se rafinerija ne zatvori.

"U županiji sa zebnjom gledamo na razvoj događaja", kaže Nekvapil te ocjenjuje da bi županija, gašenjem tvrtki kao što su rafinerija i Petrokemija, bila u silnim poteškoćama.

Podsjeća da je do prije deset godina 13 tisuća radnika bilo zaposleno u željezari, a sada ih manje od 200 tako da je rafinerija okosnica gospodarstva te vjeruje da neće biti zatvorena. Kaže da je županija spremna na grčevitu borbu i da daje potporu ministru Vrdoljaku da ustraje u pregovorima.

Gašenje sisačke rafinerije ne bi značilo puno za Janaf, ali bi za hrvatsku državu, smatra predsjednik Uprave Janafa Dragan Kovačević.

"Gašenje bilo čega je problematično jer ljudi ostaju bez posla, a grad i regija bez prihoda", kaže Kovačević. Smatra da vlasnici Ine i Vlada moraju poduzeti dodatne napore da se ide k otvaranju, a ne zatvaranju pogona.

Upitan pokazuje li najava mogućnosti gašenja sisačke rafinerije da Ini treba novi strateški partner, Kovačević je odgovorio da se u Ini treba voditi razvojna politika koja će stvarati rezultat na zadovoljstvo i jednog i drugog vlasnika.

"I jedan i drugi mogu biti zadovoljni ako imate razvoj, a s gašenjem pogona ni jedan partner nema koristi", kaže Kovačević.

Zmajlović: Vlada će poduzeti sve u okviru svojih ovlasti

Ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović izjavio je danas da će Vlada u okviru svojih instrumenata i ovlasti poduzeti sve da se u sisačkoj rafineriji očuvaju radna mjesta i otvore nova.

"U Sisku brojni građani, brojne obitelji, stječu kruh u rafineriji. Vlada poduzima sve da se zadrže postojeća radna mjesta i otvaraju nova, a neki put je poslovni interes pojedine kompanije suprotstavljen našem cilju da sačuvamo radna mjesta", rekao je Zmajlović novinarima u pauzi konferencije Poslovnog dnevnika "Croatia Waste Expo – Gospodarenje otpadom II".

Radnici poručili Upravi Ine da se okrene razvoju i ulaganjima

Danas se ispred upravne zgrade Ine na zagrebačkoj aveniji Većeslava Holjevca, uoči početka sjednice Uprave, spontano okupilo 300-tinjak radnika Rafinerije nafte Sisak, radi iskazivanja nezadovoljstva mogućim gašenjem sisačke rafinerije.

Pred zgradom Ine uoči sjednice njezine Uprave skandirali su „Ne damo Inu!“. Oko 11 sati, kada je počela sjednica Uprave na kojoj bi se trebalo raspravljati o sudbini rafinerijskog poslovanja Ine, radnici su počeli obilaziti upravnu zgradu.

"Poruka Upravi je: gleda vas cijela Hrvatska", kazala je nakon spontanog okupljanja predsjednica sindikata Inaš Maja Rilović.

Napomenula je da Uprava danas donosi odluke koje se tiču 3.938 radnika Ine, odnosno 800 radnika Rafinerije Sisak, 2.800 radnika u maloprodaji i 338 radnika koji su na listi za višak.

"Spontano smo se okupili. Nismo stigli organizirati skup, jer smo prekasno saznali za sjednicu Uprave i za ove odluke koje se danas donose", izjavila je Rilović.

"Doista se nadamo da će Uprava Ine promisliti o ovim odlukama koje su danas na dnevnom redu, pokazati društvenu odgovornost ne samo prema društvenoj zajednici, kao što se kontinuirano kroz web stranice reklamira, već i prema svojim radnicima. Isto, tako nadamo se da će prestati gledati maksimalizirani profit te da će se okrenuti prema razvoju Ine, ulaganjima u Inu, otvaranju radnih mjesta, i u konačnici prema njezinoj budućnosti", naglasila je Rilović.

Istaknula je i da se nada da će Vlada reagirati "jer rafinerije spadaju u strateške objekte RH, i Uprava Ine ne može donijeti odluke o zatvaranju naših strateških objekata, odnosno može ali bile bi nezakonite".

Rilović je poručila i kako sindikati neće sjediti skršenih ruku i poduzet će sve zakonom dozvoljene radnje kako bi spriječili provedbu takvih odluka.

Radnici su danas u Zagrebu nosili brojne parole, među kojima se ističu „Hrvatska vas gleda“, „Politika svih Vlada RH kriva je za propast Ine“, „Vrdoljak je kriv, oduzeo plin Ini, 300 milijuna kuna – 383 otkaza“, „Za ovakve odluke ne treba biti političar ni menadžer, ovo može svatko, za ovo trebate u zatvor“.

Organizirali su se putem društvenih mreža, ističući kako su odlučni iskoristiti sva raspoloživa zakonska sredstva u borbi za opstojnost rafinerije i 800 radnih mjesta.

"U namjeri da se borimo za opstanak rafinerije ostvarili smo jedinstvo sva četiri sindikata koja djeluju u rafineriji. Upravo dogovaramo i aktiviranje Stožera za obranu Rafinerije. Ne smijemo dozvoliti da se rafinerija ugasi, a vjerujem da ćemo pritom imati i potporu Vlade", rekao je jutros Željko Jurašinović, glavni povjerenik EKN-a, najbrojnijeg sindikata u sisačkoj rafineriji, uoči odlaska u Zagreb.

Naglasio je kako će svi daljnji koraci sindikata i radnici ovisiti o današnjoj odluci Inine Uprave u sudbini rafinerije.

Komentirajte prvi

New Report

Close