Grad Zagreb u siječnju počinje s dvije milijarde kuna vrijednim projektom energetske obnove Donjeg grada objavila je u četvrtak na Zagreb business summitu zamjenica gradonačelnika Sandra Švaljek.
Bandićeva ekonomistica pojašnjava da od proljeća do kraja 2015. žele dovršiti pilot-projekt za što već imaju spremna sredstva. Riječ je o jednom od najvećih gospodarskih projekata koje Zagreb planira raditi do 2020. godine. Veći je jedino projekt Centra za gospodarenje otpadom težak tri milijarde kuna."Na ovom projektu bit će mnogo posla za lokalne tvrtke i majstore, znači to je prilika za zapošljavanje, ali isto tako to je prilika da se ostvare energetske uštede i dugoročno podigne vrijednost nekretninama u središtu grada", kaže Švaljek.
Upozorava ipak da će to biti jedan od najsloženijih projekata do sada. Mnogo radova uključuje zajedničko planiranje na razini zgrada i kvartova te pristanak stanara. Ujedno, projekt će djelom plaćati stanari. O kolikom se postotku radi, zasad nije bilo riječi. Međutim, trenutačno se očekuje da bi cijena energetske obnove po stanu mogla biti i 200.000 kuna."Svjesni smo da je to velik novac i zato smo razradili nekoliko modela financiranja koji uključuju da se dio troška namiri kroz razliku u računima za grijanje, spomeničku rentu, kredite i druge načine među kojima je najbitniji dobiti bespovratna sredstva", kaže Švaljek.
Julije Domac, ravnatelj regionalne energetske agencije Sjeverozapadne Hrvatske kaže da je budućnost energetike u komunalnoj energetici odnosno proizvodnji energije gdje se ona troši. Domac pojašnjava da osim slabe izolacije zgrade u Donjem gradu nerijetko se griju na drva i slične energente. Uz to, često svaki stan za sebe."Procjena je da će se u projektu morati izgraditi energetska postrojenja vrijedna između 750 milijuna i jednu milijardu kuna, a mislim da ćemo u realizaciji biti jako otvoreni za nove tehnologije", kaže Domac. Jedna od njih su kogeneracijski blokovi, kojih treba od 30 do 50 da bi se stvorilo 100 MWe. "U strogom centru se o tome ne razmišlja, ali izvan djela koji je zaštićeni spomenik moguće je energiju dovesti iz toplana", kaže Domac.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Dobri dijelovi Zagreba još uvijek ne posjeduju cjelokupnu elementarnu infrastrukturu, koju bi jedan grad morao imati u 21. stoljeću. Dovršenje takvih projekata dolazi daleko prije energetskih obnova. No kako kod projekta energetske obnove veći dio plaćaju drugi, dok bi kod dovršenja temeljne infrastrukture te troškovi najprije oni sami snosili, ovo prvo im je daleko važnije dok ovo drugo svjesno zanemaruju a trebalo bi biti skroz na vrhu popisa prioriteta. Njima nije. Oni preskaču priorite kako im se dopada i kako ih je volja.
Uključite se u raspravu