Potpisan ugovor o cash poolingu između KBC Zagreb i Erste banke

Autor: Poslovni.hr/Hina , 11. rujan 2014. u 16:10
Foto: Žarko Bašić / Pixsell

Svrha cash poolinga je ostvarivanje boljih financijskih uvjeta poslovanja.

KBC Zagreb i Erste banka potpisali su danas ugovor o cash poolingu – usluzi objedinjenog vođenja bankovnih računa, kojom će šest zagrebačkih bolnica ostvariti povoljnije uvjete poslovanja pa bi, prema planu Ministarstva zdravlja, na godišnjoj razini trebale ostvariti značajne uštede.

"Svrha cash poolinga je ostvarivanje boljih financijskih uvjeta poslovanja: ušteda u platnom prometu, viših pasivnih kamatnih stopa, boljih pregovaračkih pozicija u odnosu prema dobavljačima, jednostavnijeg dogovaranje zajedničke nabave te jeftinijeg zaduživanje", istaknuo je pomoćnik ministra zdravlja za financije i pravne poslove Davor Katavić.

Radi se o prvoj fazi projekta kojom je obuhvaćeno šest zagrebačkih bolnica: KBC Zagreb, KB Dubrava, KB Merkur, KBC "Sestre milosrdnice", Klinika za infektivne bolesti Dr. Fran Mihaljević i Klinika za dječje bolesti Zagreb.

Projekt definira podjelu bolnica u pet regija – Grad Zagreb, Istru i Primorje, Središnju Hrvatsku, Slavoniju i Dalmaciju.

Katarić je naglasio da će se zahvaljujući povoljnijoj kamatnoj stopi koja će iznositi 2,8 posto godišnje moći ostvarivati dodatni prinosi a, kada se projekt provede do kraja, očekuje uštedu od 12 milijuna kuna godišnje, pri čemu u zagrebačkoj regiji uštedu od 5,5 milijuna kuna.

"U Zagrebu je koncentracija najvećih zdravstvenih ustanova, njihov promet je najveći u Hrvatskoj i iznosi 2,8 milijardi na godišnjoj razini", rekao je Katavić ocjenivši da će povoljniji uvjeti platnog prometa (30 posto niži trošak) za svih šest bolnica donijeti uštede od 100.000 kuna godišnje.

U slučaju potrebe za dodatnim zaduženjima, s obzirom na uvjete cash poolinga, svaka bolnica će se moći zadužiti po kamati od tri posto.

Ustanovama se omogućava zajedničko planiranje i nastup prema dobavljačima. U odnosu s dobavljačima moguće su uštede od 20 posto na rabatima za brzo plaćanje, zbog čega Katavić procjenjuje da bi se na razini Hrvatske moglo uštedjeti oko 300 milijuna kuna godišnje.

U sljedećih nekoliko tjedana organizirat će se potpisivanje ugovora na razini preostale četiri regije, a HZZO u cash pooling ulazi 1. siječnja 2015.

Ministar zdravlja Siniša Varga ocijenio je taj projekt dokazom da makar i minimalna suradnja, koordinacija i solidarnost rezultiraju značajnim dobitkom za zdravstveni sustav.

Dosadašnje vođenja računa stvaralo je nepotrebni trošak koji objedinjenim vođenjem smanjujemo na minimum, a s druge strane koristimo blagodati financijskog sustava, poručio je Varga.

Komentirajte prvi

New Report

Close