ECB srezao kamatnu stopu i kreće u otkup imovine

Autor: Tomislav Pili , 05. rujan 2014. u 09:56
Šef ECB-a Mario Draghi poručio je da je spreman za daljnje poticaje/REUTERS

Ključna kamatna stopa snižena na svega 0,05 posto, a otkup kreće već u listopadu.

Europska središnja banka (ECB) u četvrtak je pokazala kako neće štedjeti novca da potakne sve sporiji ekonomski oporavak eurozone.

Nakon zasjedanja Vijeća guvernera, predsjednik ECB-a Mario Draghi pred javnost je izašao s odlukama koje je su za većinu zapadnih analitičara ipak iznenađujuće. Srezane su kamatne stope, a Draghi je tržište "počastio" s viješću koje je najviše priželjkivalo – središnja banka kreće u otkup obveznica. Ključna kamatna stopa dodatno je srezana s ionako niskih 0,15 posto na svega 0,05 posto. Kamatna stopa na prekonoćne depozite banaka gurnuta je još dublje u negativni teritorij, na minus 0,2 posto, što znači da će ECB ubuduće bankama skuplje zaračunavati čuvanje depozita.

Međutim, ono najvažnije objavio je Draghi na konferenciji za novinare izjavivši kako ECB od listopada kreće u program otkupa imovine. Reakciju tržišta na ove riječi nije trebalo dugo čekati. Euro je snažno oslabio prema dolaru dotaknuvši u jednom trenutku razinu od 1,2995 dolara. To je najniža razina eura prema dolaru od srpnja prošle godine, a od početka srpnja euro je pao za pet posto. Europske burze snažno su porasle, pa je tako njemački DAX, koji je prijepodne gubio i do 0,7 posto, po objavi rezultata zasjedanja ojačao preko 0,5 posto. Zrinka Živković Matijević, direktorica ekonomskih istraživanja Raiffeisen banke podsjeća da su zadnji podaci pokazali izostanak inflatornih pritisaka u eurozoni te usporavanje njemačkog gospodarstva.

"U takvim uvjetima te uz povećanjem nestabilnosti na tržištima, mjere ECB-a su logične. Likvidnosti ni prije nije nedostajalo, ali su sada poslali poruku da su spremni i na daljnje labavljenje. Time mogu primiriti tržišta, ali taj novac treba doći do realnog sektora kako bi se potaknuo oporavak", smatra Živković Matijević. Predsjednik Uprave Platinum Investa Igor Gvozdanović kaže da je i ranije očekivao radikalnije poteze ECB-a, ali je očito trebalo neko vrijeme poslagivanja kockica unutar EU i ECB-a. "Postoje sličnosti da je sada ECB tamo gdje je Fed bio prije četiri godine, iako je drugačije okruženje, posebice u smislu otpisa upitnih potrazivanja banaka", ističe Gvozdanović.  

Komentirajte prvi

New Report

Close