Francuska je odustala od isporuke nosača helikoptera Rusiji čime se ukupna šteta koju zbog sankcija trpi Europska unija popela ne preko pet milijardi eura.
Predsjednik Francois Hollande u srijedu je objavio kako zbog ruske upletenosti u sukobe u istočnoj Ukrajini Francuska neće ruskoj mornarici isporučiti prvi od dva nosača klase Mistral.Brod je trebao biti isporučen u listopadu, a 400 ruskih mornara do kraja lipnja obučavalo se u Francuskoj za rad na novom ponosu ruske mornarice. Međutim, na brodu se za sada neće zavijoriti ruska zastava, ponajviše zbog snažnog pritiska iz Washingtona. Naime, još do prošlog mjeseca Hollande je izjavljivao da će odobriti isporuku prvog broda. Podsjetimo, ugovor o isporuci dvaju nosača vrijedan 1,2 milijardi eura sklopio je bivši predsjednik Nicholas Sarkozy. To je ujedno trebala biti prva isporuka zapadnog naoružanja Rusiji.
73posto
hrane za koju su sada zatvorena vrata ruskog tržišta dolazi iz Europske unije
Zbrajanje štete
Stopiranje isporuke nosača ujedno je i najnoviji udar na europsko gospodarstvo koje sve više zbraja štete od sankcija Rusiji i njezina odgovora Zapadu. U nepunih mjesec dana od kada je Rusija zabranila uvoz poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda sa Zapada, ponajviše je pretrpio europski poljoprivredni sektor iz kojeg dolazi 73 posto sankcioniranih proizvoda. Naime, Rusija je drugo po veličini tržište za europske poljoprivredne proizvode.Prema pisanju Deutsche Welle, iako Europska komisija (EK) tvrdi da je još rano procjenjivati izravne financijske štete, u Bruxellesu smatraju da se gubitak do sada popeo na pet milijardi eura.
U odnosu na prošlu godinu kada je izvoz na rusko tržište dosegnuo 11,3 milijardi eura, ove je godine izvoz smanjen za 43 posto. Što će biti do kraja godine ako se stanje ne smiri, teško je i zamisliti. U cilju održanja stabilnost europskog poljoprivrednog tržišta, Europska komisija već je intervenirala s 155 milijuna eura namijenjenih najugroženijim sektorima, kao što su proizvodnja voća i povrća i mliječnih proizvoda. U Europskoj komisiji kažu kako imaju veliko povjerenje u snagu i kvalitetu europskog tržišta i europskih proizvoda.
Možemo se obraniti
Iako smatraju da će najviše problema imati mala i srednja poljoprivredna imanja koja su tradicionalno orijentirana na izvoz prema Rusiji, očekuje se da će se europski poljoprivredni sektor, u slučaju potrebe, moći preusmjeriti na druga tržišta, piše DW. "Možemo se obraniti i ponuditi pozitivan odgovor. Dugoročno gledano, mjere koje je Rusija uvela imat će više utjecaja na ruske potrošače nego na europske proizvođače", uvjeren je europski povjerenik za poljoprivredu Dacian Ciolos.
Pomoć
Izdvojeno 150 milijuna eura
Europska komisija do sada je izdvojila 150 milijuna eura za izvanredne mjere kojima bi se ublažila šteta koju trpe europski poljoprivrednici zbog ruskih sankcija. Hitni koraci već su poduzeti kada je u pitanju roba koja se ima rok trajanja. Tako je za pomoć proizvođačima bresaka i nektarina izdvojeno 33 milijun eura, a 125 milijuna eura za proizvođače drugog voća i povrća koje ima kratak rok trajanja, poput rajčica, krastavaca, paprike, gljiva, brokule, grožđa, jabuka i krušaka. Također su otvorena i skladišta za europske sireve i maslac čija je gotovo trećina proizvodnje bila namijenjena sada zatvorenom ruskom tržištu, piše DW.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu