Varga i dalje za to da HZZO preuzme Imunološki

Autor: Marija Crnjak , 04. rujan 2014. u 09:51
Ministar zdravlja Siniša Varga prije nekoliko je mjeseci, tada kao šef HZZO-a, zagovarao rješenje koje sad opet gura/Marko Jurinec/PIXSELL

Navodno traženje uvjetne dozvole za krvne pripravke uklapa se u Varginu ideju jer bi se dobilo na vremenu do izlaska HZZO-a iz riznice.

Ministar zdravlja Siniša Varga i dalje je za to da Hrvatski zavod za zdravstveno osiguranje (HZZO) preuzme Imunološki zavod, što je prije nekoliko mjeseci javno argumentirao s tadašnje pozicije šefa HZZO-a, neslužbeno doznaje Poslovni dnevnik iz izvora bliskih Vladi.

Štoviše, iako potragu za strateškim partnerom formalno vodi Ministarstvo gospodarstva, ministar Varga kao i formalni član Povjerenstva za pronalazak strateškog partnera posebno se zauzeo za rješavanje problema posrnule tvrtke. Kako bez vidljivih razloga kasni raspisivanje natječaja za prodaju Imunološkog, što je trebalo ići još u srpnju, i potencijalni ulagači vjeruju da je država odustala od privatizacije. Naši sugovornici iz industrije, međutim, upozoravaju na to da će još jedan promašaj u tom slučaju biti i posljednji za tvrtku koja zapošljava 200-tinjak ljudi. HZZO, koji drži 44,5% dionica IMZ-a, u svibnju je predao pismo namjere za kupnju i dokapitalizaciju tvrtke, uz PharmaS i Nexus, JGL te Grad Zagreb. Siniša Varga tvrdio je tada da želi okrupniti ostale udjele u IMZ-u te vlastitim sredstvima dokapitalizirati tvrtku, jer je to od interesa države, HZZO-a i građana.

Objasnio je da će HZZO nakon izlaska iz riznice poslovati na zdravim temeljima, što će biti preduvjet da pothvat uspije. "Proda li država Imunološki privatniku, bila bi to Pirova pobjeda i mala zarada, ako bi već godinu dana nakon prodaje HZZO imao četiri do osam puta veće troškove za njihove proizvode", isticao je tad Varga. Prioriteti bi stoga bili dobivanje dozvole za proizvodnju plazme i bakterijskog cjepiva, ponovno dobivanje licencije Svjetske zdravstvene organizacije te gradnja nove hale. Navodno traženje uvjetne proizvodne dozvole za preradu krvnih pripravaka ovih dana od Agencije za lijekove uklapa se u ideju jer bi se dobilo na vremenu do izlaska iz riznice. Još nije poznato ima li Varga podršku predsjednika Vlade, što neće biti lako postići. "Imunološkom treba možda i više od 30 milijuna eura, koliko je najavio PharmaS da će uložiti, no prije dubinskog snimanja tvrtke. Postoje dobri razlozi zbog kojih se država već nije upustila u to kad su potrebna ulaganja bila znatno niža", ističe naš izvor.

Komentari (3)
Pogledajte sve

Imam špulijus da se tu radi o velikom lopovluku .
To je prilika za novinare istraživače da prate trag novca .
Nekretnine ?
Tko ima koristi cjelo vrijeme ?
Kome je u interesu da ništa ne proizvode već da se uvozi pet puta skuplje .
Jel netko dobiva mazalicu kod uvoza ?

A da nije EU zabranila proizvodnju cjepiva i krvnih pripravaka ?

http://www.index.hr/vijesti/clanak/proizvodnja-krvnih-pripravaka-mora-ostati-u-hrvatskim-rukama-imunoloski-zavod-ne-smije-u-ruke-privatnika/725656.aspx [index.hr]

(HALMED), kazao je Sladoljev, mora dati privremenu proizvodnu dozvolu radi prerade30 tona plazme dobrovoljnih davatelja i finalizacije oko 11 milijuna kuna prerađevina.
Privremena dozvola dala bi vremena Imunološkom zavodu da na postojećoj lokaciji građevinski otkloni prigovore HALMED-a oko objedinjenja Upravo su predstavnici

Octapharme u Hrvatskoj u ljeto prošle godine na zanimljiv način proslavili odluku HALMED-a da Zavodu ne produži radnu dozvolu, kaže Sladoljev.
“Zavod je bio prepreka ulasku njihovih proizvoda, a slomu hrvatske tvrtke vjerojatno se raduju i neki koji bi rado tu plasirali svoje skupe lijekove”, istaknuo je.

Na sastanak nisu pozvani ostalih pet potencijalnih strateških partnera (Grad Zagreb, Jadran Galenski Laboratorij, fond Nexus i Pharmas, Biognost te Grifols) koji su također iskazali interes, čime su stavljeni u neravnopravni položaj.

Koliko HZZO- duguje Imunološkom zavodu ? Ako su ulaganja
30 MIL EURA, a toliko otprilike je dug države, onda je logičnije
da će za 30 MIL EURA – duga- država radije sama sebi povećati
temeljni kapital društva kao ulaganje……i istovremeno prebiti svoj
dug …..prema svom društvu….

Kasnije će se raspisati Natječaj…. II FAZA…Prva je- kako riješiti
dugovanje prema eventualnom vlasniku koji bi se sada mogao
lako javiti na Natječaj… zato je potez države- logičan…

“Postoje dobri razlozi zbog kojih se država već nije upustila u to kad su potrebna ulaganja bila znatno niža” – pa jasno, zato jer su ovi u Vladi, kao i u svim prijasnjim nesposobni do bola. Da je Imunološki prodavao svoje proizvode po trzisnim cijenama, ne bi doslo do ovog, ali ocito je netko imao neku svoju racunicu.

New Report

Close