U javnom sektoru Srbije višak je najmanje 80.000 zaposlenih, a otpuštanje mora početi odmah, rekao je za Blic glavni ekonomista Svjetske banke Lazar Šestović.
"U sljedeče tri godine deficit proračuna mora se svesti s oko 7 na 2,5 posto, pa bi u tom razdoblju iz javnog sektora trebalo otpuštati i do 30.000 radnika godišnje. Država zapošljava 800.000 ljudi, a imamo ukupno 1,7 milijuna zaposlenih. Takav odnos je neprirodan i neodrživ. Usto, u javnom sektoru je mnogo onih koji primaju po nekoliko plaća, koje su prilično veće nego kod privatnika", kaže Šestović. On dodaje da treba smanjiti subvencije javnim poduzećima i tvrtkama u restrukturiranju koje državu godišnje stoje oko milijardu eura.
"Sve dok je tako, privatni sektor ne može funkcionirati dobro. Fokus treba staviti na najveće gubitaše, Srbijagas i Željeznice. U tim kompanijama treba promijeniti sve, od menadžmenta, preko načina ugovaranja poslova do organizacije. Smjena menadžmenta nužna je u svim javnim poduzećima, tj. profesionalci ih trebaju učiniti profitabilnim", ističe Šestović. Po njegovim riječima, situacija u Srbiji je teška, ali daleko je od bankrota jer postoje zalihe od 2,4 milijarde eura u Središnjoj banci i trezoru.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu